Kandıralıların Haber Portalı-Kandıra Haber
HV
03 EKİM Salı 02:56
Advert

Kırsal bölgelere yeni depolar

İSU'dan Kandıra'da yatırım...

YEREL GÜNDEM
Giriş Tarihi : 04-03-2023 13:28
Kırsal bölgelere yeni depolar

Kırsal bölgelere yeni depolar

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, Kandıra ilçesinin turizm ve kırsal mahallelerinin kesintisiz içme suyu ihtiyaçlarının karşılanması için yeni depolar inşa ediyor.

Babalı Dikili, Kırkarmut ve Doğancılı Mahallelerinde yapılan çeşitli büyüklükteki depolar ile bağlantı hatlarının imalat çalışmaları sürüyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, şehir ve kırsal bölge ayrımı yapmadan yatırım ve hizmetler yürütüyor. Bunların sonucunda Kandıra’nın sahil bölgeleri ile kırsal mahalleleri cazibe merkezi haline geldi. Yaz aylarında sürekli nüfusu artan sahil bölgeleri ile kırsal mahallelerin içme ve kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması için İSU Genel Müdürlüğü de yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. 2022-2023 yılları yatırım programı kapsamında Kandıra ilçesine bağlı Beyce, Bollu Umurca, Duraçalı, Kıncıllı ve İncek Hatipler mahallelerinde prekast depolar ile bağlantı hatları çalışmaları gerçekleştirerek işletmeye alındı. Turizm bölgesi olan Babalı Dikili’de 1000 m3 ve kırsal mahalle olan Kırkamurt’ta 300 m3 betonarme depo ile Doğancılı’da 100 m3 kapasiteli prekast deponun inşa ve bağlantı hattı çalışmaları ise sürüyor.

BABALI’DA DEPO VE BAĞLANTI HATLARI YAPILIYOR

Kandıra Babalı Dikili bölgesinde yaşayan vatandaşların yanı sıra yaz aylarında deniz turizmi nedeniyle nüfusu yoğun bir şekilde artması üzerine bölgenin içme ve kullanma suyu ihtiyacının karşılanması ve depolanması için betonarme depo inşa ediliyor. Rüzgâr Enerji Santralleri bölgesinde yapımı süren ve bölgenin önümüzdeki süreçteki nüfus yoğunluğunu göz önünde bulundurularak 1000 m3 kapasiteli olarak inşa edilen deponun bağlantı hattı çalışmaları da yapılıyor.

 

Çalışmalar kapsamında 250 mm çapında düktil font boru kullanılarak 1055 metre, 300 mm çapında düktil font boru kullanılarak 1400 metre uzunluğunda bağlantı hattı yapıldı. Kalan yaklaşık 1 km uzunluğundaki kısmın imalat çalışmaları ise devam ediyor. Namazgâh Barajı’ndan su sağlanan ve geçtiğimiz yıllarda içme suyu şebeke hatları yapılan Babalı ve Dikili bölgesine yapılan deponun önümüzdeki yaz sezonunda hizmete alınması hedefleniyor.

 

KIRKARMUT VE DOĞANCILI’DA DEPOLAR

İSU Genel Müdürlüğü, Kandıra ilçesinin kırsal mahalleleri olan Kırkamurt’ta 300 m3 kapasiteli betonarme deponun inşaat çalışmalarını da sürdürüyor.  Ayrıca Doğancılı mahallesinin kesintisiz içme suyu ihtiyacının karşılanması için 100 m3 kapasiteli prekast depo inşa edildi. Deponun şebekeye alınması için 110 mm çapında O-PVC boru kullanılarak bağlantı hattı çalışması yapılıyor. Çalışmanın hava şartlarına bağlı olarak yakın zamanda tamamlanması hedefleniyor.

 

      

AdminAdmin

YORUMLAR