Kandıra Belediyesi'nden son yıkım

Kandıra Belediyesi plansız kentleşme ile mücadele kapsamında uygunsuz kaçak yapıların yıkımına başladı.

Son olarak Kocaeli Valiliği, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nün, Kandıra Kaymakamlığı vasıtasıyla uygulanan yıkım kararı, Kandıra Belediyesi iş makinaları ve personel desteği ile gerçekleştirildi.

Kandıra Belediyesi’nin plansız kentleşmenin önüne geçmek, kamuya ait alanların haksız işgalden korunması ve tarım alanlarının vasfının korunması adına etkili çalışmalar sürdürdüğü Kandıra’da, son yıkım işlemi Pınarlı Mahallesinde uygulandı. Kandıra Belediyesi’nin kazıcı yükleyici kepçe, taşıyıcı kamyon ile teknik ve yardımcı personelleri ile gerçekleştirilen işlem esnasında kolluk kuvvetleri ve ilgili kurumların temsilcileri de hazır bulundu.

Kaçak yapılaşma ile mücadelenin kararlı bir şekilde sürdürüldüğü Kandıra’da bundan sonraki dönemde de kaçak yapıya müsamaha gösterilmeyeceğinin işareti olarak değerlendirilen çalışma ile ortak kullanım alanlarının etkili bir şekilde korunuyor olması takdir toplasa da, 2 bin civarı kaçak yapı olduğu belirtilen Kandıra’da, kamuoyunda yeniden çıkarılacağı konuşulan yeni imar affı öncesinde bu tarz yıkımların amacına ne kadar hizmet ettiği tartışmalara yol açıyor.