Büyükşehir, Hatay Defne’de enkaz kaldırma çalışması yapıyor

KocaeliBüyükşehir, Hatay Defne’de çadır kent, hastane ve konteyner kent kurulumunun yanı sıra enkaz kaldırma çalışmalarına da katılıyor

 

Kahramanmaraş’ta arka arkaya yaşanan ikidepremde önemli hasar alan yerlerden Hatay Defne’de depremin yaralarının sarılması için çalışan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi çadır kentin kurulumunu tamamladı, hastane ve konteynerkentinyapımına da hızla devam ediyor. Bölgede lojistik dağıtımı, gıda, alt yapı hizmetleride veren Kocaeli Büyükşehir ekipleri, Defne’deki enkazın kaldırılması çalışmalarına katılıyor. Ekipler halen 15binanın enkazını kaldırdı. Çalışma kapsamında toplam 1463 araç enkaz kaldırıldı.

 

BÖLGEYE İLK GİDEN EKİPLERDEN

Maraş’ta gece 04.17’de meydana gelen ilk depremin ardından teyakkuzageçen Kocaeli Büyükşehir’in arama kurtarma ekipleri daha gün ağarmadan yola çıkmış ve deprem bölgesine hızla ulaşmıştı. Kahramanmaraş, Adıyaman ve Hatay’da Büyükşehir’in arama kurtarma ekipleri 82 kişiyi enkaz altından sağ olarak çıkarmayı başarmıştı. Bölgeye afet tırlarını da gönderen Büyükşehir, ilk günden itibaren sıcak yemek, çorba ve ekmek dağıtımına başlamıştı. Hatay’ın Defne ilçesine afet çadırı kuran Büyükşehir, ardından hızla çadırkent oluşturdu. Burada yardımlarındağıtılması için lojistik merkezi kuran Büyükşehir, halen hastane ve konteyner kent kurulumunada devam ediyor.

 

15 BİNADAN 1463 ARAÇ DOLUSU ENKAZ

Kocaeli Büyükşehir ekipleri, Hatay Defne’deki enkaz kaldırma çalışmalarında dagörev alıyor. Fen İşleri Daire Başkanlığı’nın teknik personel, iş makinesi ve kamyon desteği verdiği çalışmalar AFAD tarafından yönlendirilirken, 15 kamu kurumu ile koordineli şekilde yürütülüyor.  Kocaeli Büyükşehir, AFAD’ın belirlediği 16 binada enkaz kaldırma çalışması yapıyor. 19 Şubat’tan buyana ekipler 15 binada enkaz kaldırma çalışmasını tamamladı. Ayrıca Antakya Devlet Hastanesi’nin enkaz kaldırılma çalışması da KocaeliBüyükşehir tarafından koordine ediliyor. Kocaeli Büyükşehir ekipleri sahada 12 iş makinesi, 70 kamyon, 2 adet arazözle çalışıyor. Çalışma kapsamında toplam 1463 araç enkaz kaldırıldı. Halen 11’i teknik personel olmak üzere toplamda 39 personelin yan sıra 5 ekskavatör, 8 kamyon, 2 lowbet, 2 arasözle, 2 JCB iş makinesiyle enkaz kaldırma çalışmalarına devam ediliyor.