Defne’deki çadır kentte sahra eczanesi

Büyükşehir’in Hatay Defne’de kurduğu çadır kentteki sahra eczanesinde Kocaeli Eczacılar Odası tarafından depremzedelerin ilaçları ücretsiz karşılanıyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Hatay Defne’de kurduğu çadır kentte Kocaeli Eczacılar Odası tarafından eczane hizmeti veriliyor ve depremzedelerin ilaçları ücretsiz olarak karşılanıyor.İlaç, medikal malzeme ve hijyenik ürünlerin yer aldığı eczanedeki malzemeler oda üyesi eczacılar tarafından karşılanıyor. Gruplar halinde deprem bölgesine giden Kocaeli Eczacılar Odası’na üye eczacılar, eczacılık fakültesi öğrencileri ve eczane teknisyenleri, deprem bölgesinde gönüllü olarak görev yapıyor.

ODALAR VE STK’LARLA İŞ BİRLİĞİ

Kahramanmaraş’ta meydana gelen iki büyük depremin ardından Hatay, Malatya ve Adıyaman’da arka arkaya depremler devam ediyor. 6 Şubat’ta yaşanan ilk depremin ardından harekete geçen Kocaeli Büyükşehir, aradan geçen 23 günde özellikle Hatay Defne’de tüm ekipleriyle çalışmaya devam ediyor. Büyükşehir, Kocaeli’deki odalar ve STK’larla da iş birliği içinde yardımların bölgeye ulaşmasını sağlıyor. Büyük deprem felaketinin ardından harekete geçen Türk Eczacılar Birliği de deprem anından itibaren bölgedeki Eczacı Odalarıyla irtibat kurdu. İlaç hizmetinin aksamaması için öncelikle deprem bölgelerinde eczane sayılarını ve yerleri tespit edildi.

ECZACILAR ODASINDAN SAHRA ECZANESİ

Büyükşehir ile Kocaeli Eczacılar Odası arasında da depremden en çok etkilenen yerler arasında yer alan, ardından 6,4’lük depremle tekrar sarsılan Hatay’ın Defne ilçesinde sahra eczanesi kurulması için görüşmeler yapıldı. Kocaeli Eczacılar Odası’nın sahra eczanesi ilk olarak Büyükşehir’in lojistik merkezinin kurulduğu Necmi Asfuroğlu Anadolu Lisesinin bahçesindeki çadırda hizmet vermeye başladı. 5 gün buradaki çadırda yapılan çalışmaların ardından Büyükşehir’in kurduğu çadır kente geçildi. Türk Eczacılar Birliği de bölgede oluşabilecek ilaç, medikal malzeme ve hijyenik ürün ihtiyacına göre kampanya başlattı.

İLAÇLAR BÖLGEYE ULAŞTIRILDI

Kocaeli Eczacılar Odası üyeleri, bölgedeki sahra eczanesinde depremden zarar görmüş hastalara verilmek üzere ilaç bağışında bulundu. Bu ilaçlar bölgeye depolar aracılığıyla ulaştırıldı. Sahra eczanesinin ihtiyaçları da Kocaeli Eczacı Odası üyeleri tarafından depolardan tedarik edilerek bölgeye giden her ekiple gönderildi.AFAD bünyesinde toplanan ilaçlar ve odaya hastalardan gelen ilaçlar da tasnif edilerek paketlendi ve bölgeye ulaştırıldı.

GÖNÜLLÜ GÖREV YAPIYORLAR

Sahra eczanesinin bulunduğu Kocaeli Büyükşehir’in çadırkentinde gönüllü doktorlar tarafından hastalar muayene ediliyor. Hastalara burada düzenlenen reçeteler de Kocaeli Eczacılar Odası’nın sahra eczanesinden bedelsiz karşılanıyor. Hastaların kullandığı ilaçların eczanede bulunmaması durumunda çevre ilçelerden tedarik ediliyor. Sahra eczanesinde çalışan eczacılar, eczacılık fakültesi öğrencileri ve eczane teknisyenleri gönüllük esasına göre görev alıyor. Kocaeli Eczacılar Odası’nın ilk ekibi 5 gün, diğer ekipler ise 4’er gün sahra eczanesinde görev yapıyor. Bugüne kadar sahra eczanesinde 45 kişi görev aldı.