Kandıralıların Haber Portalı-Kandıra Haber
HV
28 HAZİRAN Salı 03:36
Advert

Kandıra'yı konuştular

Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan Kocaeli STK temsilcileri ve işadamlarını ağırladı

YEREL GÜNDEM
Giriş Tarihi : 16-06-2022 16:26
Kandıra'yı konuştular

Kandıra'yı konuştular

Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan Kocaeli STK temsilcileri ve işadamlarını ağırladı.

Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan Kocaeli İDEBİR Başkanı Kenan Seyrek' in organizasyonunda Kocaeli STK temsilcileri ve işadamlarını konuk etti. Menfaatsiz, çıkarsız, siyaset üstü dost ortamında gerçekleştirilen ve Kandıra için birlik ve beraberliğin önemi vurgulanan toplantıda kendilerini tanıtarak görüşlerini belirten katılımcılar, Kandıra gündemi hakkında Başkan Turan’dan bilgi aldı.

İzmit Kandıra yolundan, turizm imar planlarına, spora ve GİOSB’ye kadar genel durum değerlendirmesi yapan Başkan Turan, planlı, organizasyonlu ve ortak hareket etmenin önemine vurgu yaptığı konuşmasında, Kandıra’ya değer katacak işler yapmaya çalıştıklarını ifade etti. Kandıra yolunun altı aylık bir gecikmeyle sürdürüldüğünü ifade eden Başkan Turan, ‘’ Yolda kullanılacak hammaddenin uzaktan getirilmesi ve bölgede yol alt yapısında kullanılacak hammaddeyi ekonomik girdilerle sağlayacak taşocağının bulunmaması nedeni ile bu gecikmeler yaşansa da, taşocağı için gerekli izinler alındı. Maliyet, satın alma ve yol masrafı düşeceğinden maliyet ve zaman kaybı anlamında daha verimli olacak. Yıl sonuna Kandıra’ya kadar olan yolun yüzde 70-80’i bitmiş olacak. Kaynarca yolu ile birlikte düşünüldüğünde 2023 sonu itibariyle yolun tamamının bitmesi planlanıyor’’ dedi.

Kandıra’nın 2006 yılında turizm bölgesi ilan edildiğini ve 2010 yılında bu planların işlendiğini ifade eden Başkan Turan, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kandıra Belediyesi’nin bakanlıktan planlama yetkisi alması sonucu çalışmaların hızlandığını belirttiği konuşmasında, ‘’ Aldığımız bu yetki ile Büyükşehir Belediyemizle kamu alanları ve turizm bandı ile ilgili çalışmalarımız bitirerek bakanlığımıza teslim ettik. Bu ay içinde Bakanlıktan bir heyet gelip planları göstereceğiz ve İzmit-Kandıra, Ağva-Kandıra yolunun bitmesinden önce bu planları aktif hale getirmeyi planlıyoruz’’ dedi.

GİOS’nin temellerinin 2023’ün sonuna doğru atılmaya başlanacağı müjdesini veren Başkan Turan, ‘’ Kandıra Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgemizden yer alan firmalar  bir an önce temellerin atılmasını ve üretime geçmeyi arzuluyor. Firmaların çiftçiye destek vermesi ile Kandıra'da gıda üretimi artacak. Üretiminin artması ekonomik refahı artırmasının yanında tabi ki göç konusu tersine çevrilmiş olacak. Böylece insanlarımızın Ata topraklarına dönmesini sağlayabiliriz.’’ şeklinde sürdürdü.

Kandıra üzerine genel bilgilerin verilmesi ve birlik beraberlik içinde Kandıra’nın gelişimine katkı sağlanması ülküsü içinde devam eden toplantı, hatıra fotoğrafı çekilmesi ile sonlandırıldı.

Düzenlenen toplantıya Büyükşehir Başk. Vekili Yaşar Çakmak, KBB Daire Başkanı Öztekin Kaşukçi,  Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan, Büyükşehir Belediyesi Kırsal Tarım ve Aromatik Bitkiler Koordinatörü Abdullah Köktürk, İDEBİR Başkanı Kenan Seyrek, Kocaeli Kandıralılar Derneği Başkanı Sinan Yolcu, Tuhafiyeciler Odası Başkanı Mehmet Eken, Damızlık Birliği Başkanı Cemil Gülfen, Manav Türkleri Platformu Başkanı Engin Tümer, Kocaeli Pazarcılar Odası Başkanı Ramazan Kumsar, KOVİD Başkanı Harun Reşit Kocagöz, KOGİAD Başkanı Aydın Burgul ,  Kocaeli Genel Kültür Platformu Melek Portakal Çeliköz, Pastacılar Odası Fatih Aysel, Kocaeli Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Ersoy, MHP Kocaeli Ülkü Ocakları Başkanı Abdulkadir Özdemir,Avukat Emel Ceylan Balcıoğlu, kurum müdürleri, Kocaeli’nin Kandıra kökenli seçkin işinsanları ve siyasi parti temsilcileri katıldı.

 

 

AdminAdmin

YORUMLAR
Copyright 2019 Kandiralilar.com Tüm hakları saklıdır.
Sistem : Gazisoft