Kandıralıların Haber Portalı-Kandıra Haber
HV
28 HAZİRAN Salı 02:22
Advert

Abhazlar atalarını Kandıra'da andı

Kafkas Sürgünü'nün 158. yıldönümünde Abhazlar Kandıra'dan atalarını andı

YEREL GÜNDEM
Giriş Tarihi : 23-05-2022 11:00
Abhazlar atalarını Kandıra'da andı

Abhazlar atalarını Kandıra'da andı

Çarlık Rusyası'nın Kuzey Kafkasya'yı işgali sonrası çok sayıda Kafkas halklarının Osmanlı topraklarına sürgün edilişinin ve yaşanan tarihi zulmün 158. yılı dolayısıyla Kandıra’da anma etkinliği düzenlendi.  

Abhaz Dernekleri Federasyonu ve Kocaeli Anhaz Derneği tarafından düzenlenen program Kandıra'nın Karaağaç Mahallesi'nde bulunan Sürgün Anıtı'nda başladı, katılımcılar buradaki mezarlığı da ziyaret etti.  Burada sürgünde hayatını kaybedenler için Kur'an-ı Kerim okundu, dua edildi. Meşalelerle Babalı sahiline yürüyen katılımcılar, denize çelenk bıraktı, karanfil attı.

 Programda "Nart ateşi"nin yakılmasıyla katılımcılar sürgünde yaşamını yitiren atalarını andı.

 - "Bugün insanlık adına dünya tarihinin de ayıpladığı acı bir gündür"

 Abhaz Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Murat Gümüş, Çarlık Rusya'nın saldırısına maruz kalan Abhazlar, Adigeler, Çeçenler, Osetler ile tüm Kafkasyalı kardeşlerinin aynı acıyı ve kaderi paylaştığını söyledi.Kardeş halklar olarak birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde varlıklarını sürdürmeleri gerektiğini ifade eden Gümüş, "Abhazlar olarak atalarımız Babalı sahiline ayak bastıktan sonra Anadolu topraklarını vatan bilmişler. Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunda her Anadolu insanı gibi fedakarlık göstererek cumhuriyetimizin asli kurucu unsurları olmuşlardır. Bundan da gurur duymaktayız. Bugün insanlık onurunun ayaklar altına alındığı, insanlık adına dünya tarihinin de ayıpladığı acı bir günümüzdür. Bu vesileyle sürgün esnasında Karadeniz'de ve karada kaybettiğimiz atalarımızı bir kez daha saygıyla yad ediyoruz. Ruhları şad olsun." diye konuştu.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ve Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan’da katılımcıların 158 yıl önce yaşanan acıların unutturulmaması için burada bulunduklarını belirttikleri konuşmalarında katılımcılara her zaman yanlarında olduklarını ifade ettiler. Başkan Büyükakın müjdeler verdiği konuşmasında, tüm halklara yapılan zulmü kınadıklarını ve yanlarında olduklarını ifade ettiği konuşmasında uzmanlar, tarihçiler ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin çalışmalarıyla bir anıt hazırladıklarını ve bunu tepenin üzerine yapmayı düşündükleri müjdesini verdi.

 Düzenlenen anma programına Büyükakın, Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan, Abhaz Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Gümüş, Kocaeli Abhaz Derneği Başkanı Hasan Konca, Uluslararası Kafkas Derneği Başkanı Oğuz Berk Abhazya Türkiye Temsilcisi İbrahim Ayuzba,  Güney Osetya Türkiye Tam Yetkili Temsilcisi Burhan Canbolat,, yurt dışından gelen konuklar, siyasi parti temsilcileri ve Türkiye'nin çeşitli yerlerinden gelen Kafkas kökenli vatandaşlar katıldı. Program nart ateşinin yakılması ve ardından sürgünde hayatını kaybedenlerin anılması ile gece yarılarına kadar devam etti.

 

AdminAdmin

YORUMLAR
Copyright 2019 Kandiralilar.com Tüm hakları saklıdır.
Sistem : Gazisoft