Kandıralıların Haber Portalı-Kandıra Haber
HV
16 MAYIS Pazartesi 15:21
Advert

Kadir Gecesi dua ve ibadetlerle ihya edildi

Kandıra İlçe Müftülüğü tarafından Şefik Cami’inde düzenlenen...

YEREL GÜNDEM
Giriş Tarihi : 28-04-2022 09:55   Güncelleme : 28-04-2022 11:45
Kadir Gecesi dua ve ibadetlerle ihya edildi

Kadir Gecesi dua ve ibadetlerle ihya edildi

Kandıra İlçe Müftülüğü tarafından Şefik Cami’inde düzenlenen Kadir Gecesi özel programında Kadir Gecesi  dua ve ibadetlerle ihya edildi.

Kandıra genelinde camilere akın eden vatandaşlar, mübarek Kadir Gecesini namaz ve dualarla ihya etti. On bir ayın sultanı Ramazan-ı Şerif’in 27’nci gecesine denk gelen ve Kur’an-ı Kerim’in indirildiği gece olarak da bilinen Kadir Gecesi'nde Kandıralı vatandaşlar camileri doldurarak, geceyi ihya etti. Kadir Gecesinde Kandıra İlçe Müftüsü Rahmi Sancar tarafından, Şefik Cami’inde teravih namazı öncesi vaaz verildi. Daha sonra cemaat tarafından okunan Hatimlerin toplu duası yapılmasının ardından Teravih namazı Enderun ve Cumhur Müezzinliği geleneğine göre kılındı. Teravih namazı sonrası Sakal-ı Şerif ziyaret edildi. Namazın ardından cemaate Kandıra Belediyesi tarafından helva ikramı yapıldı.

ENDERUN USULÜ NEDİR?

Teravih-i Enderun ve Cumhur Müezzinliği geleneği teravih namazının her dört rekâtının, Türk Musıkîsinin farklı makamlarında kılınması ve bu makamlardaki ilâhilerle de süslenmesidir. Bu namaz kılınırken baş müezzin makamlar arasında geçişi salâvat çekerek yapar. Daha sonra imam efendi bu makamdan 4 rekâtı kıldırır, aynı makamdan ilâhi okunur, tekrar baş müezzin diğer makamdan salâvat getirerek imam efendinin o makamdan namazı kıldırmasını sağlanırdı.

AdminAdmin

YORUMLAR
Copyright 2019 Kandiralilar.com Tüm hakları saklıdır.
Sistem : Gazisoft