Kandıralıların Haber Portalı-Kandıra Haber
HV
16 MAYIS Pazartesi 14:42
Advert

Uluslararası Kandıra resim sergisinden kareler

Kandıra'da düzenlenen uluslararası resim sergisinden kareler..

TÜRKİYE-DÜNYA
Giriş Tarihi : 31-03-2022 17:50   Güncelleme : 31-03-2022 18:12
Uluslararası Kandıra resim sergisinden kareler

“Gelecek için Sanat” temalı uluslararası sanat sergisi ve sempozyumu Dünya Kadınlar Günü’ne özel olarak Kocaeli’nin 
Kandıra ilçesinde gerçekleşti.

Projenin organizasyonunu ve küratörlüğünü Kefkenli öğretmen Müberra Bülbül gerçekleştirdi. Üç ay boyunca internet üzerinden projenin duyurusunu yapan, aynı zamanda kendisi de uluslararası sanatçı olan Bülbül birçok yabancı sanatçıya ulaştı. Projeye yoğun ilgi olunca, 21 ülkeden 42 sanatçı sanat sergisi için seçildi. Posta yolu ile Kandıra’ya gönderilen eserler 8 Mart tarihindeki büyük bir açılış ile Yelkencioğlu Konağı’nda sergilendi. Kandıra Belediyesi’nin katkıları ile yoğun ilgi gören açılış Kandıra Kaymakamı Mehmet Ünal, Belediye Başkanı Adnan Turan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Kızmaz önderliğinde gerçekleşti. Eserler daha sonra farklı yerlerde de sergilenecektir.
Sergiye eserleriyle katılan sanatçılar arasından Dora Labora (New York), Dr. Neerja Chandna Peters (Hindistan), Prof. Dr. Maria Isabel Moreno Montoro (Jaen Üniversitesi-İspanya), Polonyalı öğretmen Marta Frackowiak, Kosovalı sanatçı Naska Gorani, Prof. Refki Gollopeni (Kosova), İtalya Sanat Akademisi’nden Estrella Soto Moreno, Avusturyalı sanatçı Christine Cezanne-Thauss, Türkiye’den ise Doç. Dr. Nilgün Keskin Şener (Kocaeli Üniversitesi), Öğr. Gör. Nergis Kul (İstanbul Aydın Üniversitesi) aynı zamanda Kefken Çevre Yaz Kampı’nda yapılacak çalıştaya davet edildiler. 6 Mart’ta Kefken’deki kampa yerleşen sanatçılar 12 Marta kadar ayrıca canlı resim çalışması gerçekleştirdiler. Altı gün boyunca ilçemizde misafir edilen sanatçılar hem doğal güzelliklerimizi hem de çeşitli kültürel değerlerimizi keşfettiler. Bu süre içerisinde sanatçıların yeni resimler yaptığı çalışmalar 11 Mart tarihinde Namazgah Kültür Merkezi’nde sergilendi ve aynı zamanda Prof. Gollopeni’nin canlı performansıyla renkli bir çalıştaya dönüştü. Sanatçılar hep birlikte “barış” temasıyla kendi dillerine özgü görsel ifadelerde bulundu. Kandıra’da gerçekleşen bu uluslararası sanat projesi için sanatçılar duygu ve düşüncelerini şu şekilde aktarmıştır:
Dora Labora: Beni davet ettiğiniz için çok teşekkür ederim. Sayısız yönü ile ziyaretçilerini kendine hayran  bırakan çok güzel bir yer. Küratör Müberra Bülbül ve Kandıra Belediyesi'nin yürüttüğü harika bir programa davet edildiğim için kendimi ayrıcalıklı hissediyorum. Yetkililer ve buranın halkı, bizi evimizde hissettirdi ve tüm misafirperverliklerini sundular. Bölgenin güzelliğini, insani sıcaklıkları keşfetmeme izin verdikleri yerde, bize kültürlerinin, gastronomilerinin ve geleneklerinin bir kısmını gösterdiler. Bu toprakların cennetsel ve eşsiz güzelliğine ek olarak; harika deneyimlerle dolu bu harika günleri paylaşmaktan büyük bir onur duydum. Bu eşsiz ziyareti hafızamda tutacağım. (New York, ABD) Sanatçı, yapılan röportajlarda ekosistemi çalışmalarında konu edindiğini dile getirmiştir. “Dünya bizim evimiz, ona sahip çıkmalı ve korumalıyız” diyerek sanatçının da aslında birer “mesajcı” olduğunu dile getirir. Suyun canlılar için önemine ve doğanın güzelliğine dikkat çeker. Kendisi gibi enerjik ve renkli eserlerinde soyut figüratif bir anlatım hakimdir. Kefken’de yapmış olduğu eser, bu bölgenin doğal güzelliklerini ve 
endemik bitkilerini içerir.

Christine Cézanne-Thauss: Ben Avusturyalı bir sanatçıyım. Çeşitli yerel ve uluslararası sergilere katıldım, ayrıca kamusal alanda çalışıyorum ve sanatla birleşen sosyal projelerde yer alıyorum. Kefken'de düzenlenen sanat atölyesi muhteşem bir etkinlikti! Müberra Bülbül tarafından mükemmel bir şekilde organize edildi. Geçmişte birçok sanat buluşmaları ve fuarlara katıldım ama neredeyse hiçbiri bu kadar profesyonelce yapılmadı! Dünyanın her yerinden sanat etkinliklerine katılmayı seviyorum. Farklı kültürel geçmişlere sahip sanatçılarla tanışmak benim için harika bir deneyim ve çok zenginleştirici! Güzel bir yer olan Kefken kampında kaldık! Ve atölye…! Muhteşemdi! Manzara çok harikaydı! Sanat stüdyosundan çalışırken denize bakabildik. 8 Mart Kadınlar Günü ile ilgili ilk sergimiz Yelkencioğlu Konağı Müzesi'nde gerçekleşti. Dünyanın her yerinden sanatçılar katıldı. Açılış çok iyi hazırlanmış ve duyurulmuştu. Aralarında öğrenciler ve çevreden çok sayıda konuk ziyaret etti. Basından büyük ilgi gördük. Sanat atölyesinde kaldığımız süre boyunca, her zaman mükemmel olan orijinal Türk mutfağını tadabileceğimiz restoranlara davet edildik. Ayrıca nar çiftliği ve pembe kayalar gibi bölgenin ilginç yerlerini görmek beni mutlu etti. Kamp boyunca yaptığımız çalışmaları da sergiledik. Bu harika sanat atölyesine katılabildiğim için çok minnettarım. 
Sevgili Dr. Müberra Bülbül ve bu harika etkinliği mümkün kılan herkese çok teşekkür ederim. Türkiye'ye bu kadar misafirperverliği için teşekkür ederiz. (Viyana, Avusturya).

Marta Frackowiak: İstisnai bir etkinlikti. Kadınlar Günü sergi açılışına çok sayıda misafir geldi. Sergiye Belediye başkanı, bölge sakinleri, bölge çocukları ve gençleri katıldı. Etkinlik çok profesyonelce düzenlenmişti. Sergide 21 ülkeden çok çeşitli eserler yer aldı. Bölgeden gazeteciler de sergide hazır bulundu. Sergiye katılım belgelerinin resmi sunumu güzel bir dokunuş oldu. Sergi katılımcılarının her birinin onur duyduğunu düşünüyorum. Bu benim için harika bir deneyim ve bu projenin bir parçası olabildiğim için mutluyum. 
Polonyalı sanatçı, illüstratör ve öğretmen Frackowiak, çalıştay ve sergiye dijital eserleri ile katkıda bulundu. Öğrencilerin ziyaret ettiği atölye ortamında onlara tablet çizim üzerinden çalışmalar yaptırdı ve öğrencilerin büyük ilgisini kazandı. Sanatçı dijital eserleriyle en iyi “dijital sanat ödülü” kazandı.

Dr. Neerja Chandna Peters: Kandıra'da Dünya Kadınlar Günü'nü kutlamak için düzenlenen sanat kampı ve sergisi unutulmaz bir deneyimdi. Kaymakam ve Belediye Başkanı da dahil olmak üzere Belediyenin bu amaca nasıl destek verdiğini görmek sevindiriciydi. Kaymakam, Kandıra Belediyesi, Milli Eğitim Bakanlığı, Orman Bakanlığı ve Organizatör Dr. Müberra Bülbül'e teşekkür ederiz. Kendi ifade tarzlarını tek bir çatı altında toplayan Uluslararası Sanatçıların büyük bir buluşmasıydı. Çalıştayın yanı sıra öğrencilerle etkileşim, doğa yürüyüşleri ve kültür alışverişi yoluyla ilham vermeye yönelik birçok etkinlik planlandı. Bu tür akademik faaliyetler, toplum katılımı ve hükümet desteği ile birleştiğinde, genel olarak toplum ve özel olarak sanatçılar için bir nimettir. Kocaeli’nin Kandıra ilçesi güzel turistik bir yer. Orada olmak, kültür açısından çok zengin bu şehirlerin harika insanlarını ve çocuklarını tanımak gerçekten bir onurdur. Bizler bu muhteşem 
konukseverliğin, görkemli yemeklerin ve birer ziyafet olan Türk müziği ve dansının tadını çıkardık.

Prof. Dr. Maria Isabel Moreno Montoro: Her yıl 8 Mart’ta bir etkinliğe katılırım. Dünya Kadınlar Günü için her yıl katıldığım etkinliklerde toplumsal cinsiyet şiddetiyle uğraşma eğilimi gösteririm. Birkaç hafta önce Kandıra’da olacağımı hayal bile edemezdim. Farklı ülkelerden diğer sanatçılarla birlikte önemli bir etkinlikti. Bu etkinliğin organizatörü ve küratörü Müberra Bülbül’e sadece bugünün önemi için değil, bu kadar önemli bir sosyal güne ilgi gösterme bilgeliği için çok teşekkür ederim. Böylesi önemli girişimleri destekledikleri için Kandıra Kaymakamı ve Belediyesi’ne teşekkür ederim. Uluslararası bir katılım için sanatın sorumluluğunu geliştirme ve tüm dünya arasındaki bilgi alışverişini sürdürmeye devam etmeliyiz. Bunun gerçekten tekrarlanabilir bir girişim olmasını ve birçok insanın bu değişimlerden faydalanmasını dilerim. Kandıra’daki çalıştayda yaptığı çalışmalar bu bölgenin doğal güzelliklerini yansıtmıştır.

Naska Gorani: Kosovalı sanatçı soyut figüratif çalışmalar yaparken ülkesinde hem eğitmenlik yapar hem de kendi atölyesinde eserlerini üretmeye devam eder. Kandıra’daki çalışmaları Kadınlar Günü’ne özel yaptığımız sergide oldukça ilgi görmüştür.

Estrella Soto Moreno: İtalya Sanat Akademisi’ne Erasmus programıyla okumaya giden genç sanatçı dijital çalışmalarıyla dikkat çekmektedir. Çalıştay sırasında hem dijital eserleri sergilenmiş hem de tuval üzerine resimler yapmıştır. Kandıra’nın doğasını yansıtan çalışması dikkat çekici renkleriyle ön plana çıkmaktadır.


Müberra Bülbül: Projenin koordinasyonunu ve sergi küratörlüğünü yapan sanatçı Bülbül, gösterilen ilgiden çok memnun olduğunu dile getirmiştir. Bahar ve yaz sezonunda da bu gibi projeleri yapmayı planladığını, bu gibi etkinliklerin uluslararası platformda önemli olduğunu; ülkemizin ve güzel bölgelerimizin tanınmasında, ekonominin canlanmasında, kültürel paylaşımların artmasında ne denli önemli olduğunu dile getirir. Belediyemizin desteğiyle de çok daha geniş kitlelere ulaşmayı dileyerek emeği geçen herkese teşekkürlerini iletir.


 

AdminAdmin

YORUMLAR
Copyright 2019 Kandiralilar.com Tüm hakları saklıdır.
Sistem : Gazisoft