Kandıralıların Haber Portalı-Kandıra Haber
HV
16 MAYIS Pazartesi 08:57
Advert

Kimlik, ehliyet, e-imza ve kredi kartı bir arada

Kimlik kartlarının kredi kartı gibi ödemelerde kullanılması...

TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 28-03-2022 11:10
Kimlik, ehliyet, e-imza ve kredi kartı bir arada

Kimlik, ehliyet, e-imza ve kredi kartı bir arada

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yapılan kimlik kartları ile ilgili açıklamada ehliyet eklenen yeni kimlik kartlarının çok fonksiyonlu olması için çalışmalar sürüyor.

Kimlik kartlarıyla ilgili yeni bir uygulamaya geçiliyor. İçişleri Bakanı Soylu, kimlik kartlarının kredi kartı gibi, ödemelerde kullanılmasının önünü açacak çalışmanın tamamlanmak üzere olduğunu söyledi. Yeni kimlik kartlarıyla ilgili açıklamada bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yaptığı açıklamada üç milyonun üzerinde ehliyetin kimliğe yüklendiğini ifade ederken, yazılım konusunda çok üstün bir teknolojiye sahip olunduğunu ve e-imza konusunda da adım atıklarını söyledi.

KİMLİKLERDE KREDİ KARTI İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Elektronik sistemin hayatın içerisine girmesinin önemine değinen Bakan Soylu, ‘’Olmaz dediler fakat işi oldu bittiye getirdik. Netice itibarıyla bir tarih verdik, Allah’a hamdolsun e-imzayı şu anda kimliğimize yükleyebilme kabiliyetini ortaya koyduk. Acaba kimliklerimize bir ödeme sistemi yükleyebilir miyiz? İşin yüzde 80’ini bitirdik. Buda yeni bir şey. Yani kimlik kartlarımız var. Kredi kartı kullanılabilecek bir işlemi şu anda yürütüyoruz. Maliye Bakanımız da ‘ben bu işe varım' dedi. Dünyada bunu kullanan ülkeler var. Elimizdeki imkan şu, MERNİS ve nüfus verilerimiz doğruluğunu teyit edebilecek anlayışla beraber eşleştirme yapabilecek kabiliyet sahip. Bunu da sağlayabilir ve inanıyorum ki bu da bir vesile ile oluşabilecek’’ dedi.

AdminAdmin

YORUMLAR
Copyright 2019 Kandiralilar.com Tüm hakları saklıdır.
Sistem : Gazisoft