Kandıralıların Haber Portalı-Kandıra Haber
HV
28 HAZİRAN Salı 03:41
Advert

Boğazdaki mayınsa Kerpe koyundaki neydi?

İstanbul boğazına mayın geldi! Kandıra'da balık tutmak yasaklandı

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-03-2022 20:38   Güncelleme : 26-03-2022 21:01
Boğazdaki mayınsa Kerpe koyundaki neydi?

İstanbul boğazına mayın geldi! Kandıra'da balık tutmak yasaklandı

Rusya- Ukrayna savaşı balıkçıları da vurdu…

Rusya-Ukrayna saldırısı sırasında Ukrayna tarafından liman girişlerine döşenen mayınlardan yüzlercesinin yerinden sürüklendiği iddiası sonrası bu gün İstanbul Boğazında mayın görüldüğü açıklandı.

Sürüklenen mayınlardan birinin İstanbul Boğazı girişine geldiği iddiası açıklamasının ardından Bulgaristan sınırı ile Kandıra Kefken arasında, gün batımından gün doğumuna kadar ticari ve amatör balıkçıların balık tutmaları yasaklandı. Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü tarafından gönderilen yazıda, "Görülen lüzum üzerine balıkçılarımızın ve halkımızın can ve mal güvenliğinin temini için Bulgaristan sınırı ile Kocaeli ili Kefken bölgesi arasındaki denizsel alanda, gün batımından gün doğumuna kadar her türlü ticari ve amatör su ürünleri avcılığı, bu günden itibaren ikinci bir duyuruya kadar durdurulmuştur" denildi.

İKİ GÜN ÖNCE KERPEDEN MAYIN ÇIKARILDI İDDİASI

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı saldırı sonrası Ukrayna’nın Odesa Körfezi bölgesine döşenen yüzlerce deniz mayınından bir kısmının yerinden koparak güneye doğru sürüklendiği ve bu mayınların akıntının etkisi ile Tuna Nehri’nden İstanbul Boğazı’na kadar ulaşabileceği öne sürülmüştü. Bu gün İstanbul boğazında mayın görüldüğü iddiası balık yasağını beraberinde getirdi. 24 Mart Perşembe günü Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından Kerpe koyundan bir cismin çıkarılarak SAT komandoları tarafından alınıp götürüldüğü bilgisi gelmiş, fakat yetkili isimler tarafından konu ile ilgili her hangi bir açıklama yapılmamıştı.

MAYIN OLMAYA BİLİR

Sahil Güvenlik Marmara Bölge Komutanlığı’n dan konuyla ilgili alındığı iddia edilen bilgilere göre, 24 Mart Perşembe günü akşam saatlerinde Kerpe koyundan Kefken Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından çıkarılan cisim Ukrayna menşeli bir cisim, fakat mayın değil. Bu cismin Rus denizaltıları tespit eden bir cihazın parçası olduğu üzerinde duruluyor. Tabi bu parça ta Ukrayna’dan buraya kadar geldiyse, mantıken yerinden sürüklenen mayınların gelme ihtimali de bir o kadar mümkün. Basına yapılan açıklamaların mayındır yada değildir şeklinde net açıklama olmamasının  altında yatan neden de bu olabilir.

AdminAdmin

YORUMLAR
Copyright 2019 Kandiralilar.com Tüm hakları saklıdır.
Sistem : Gazisoft