Kandıralıların Haber Portalı-Kandıra Haber
HV
28 HAZİRAN Salı 02:23
Advert

Mehmet Akif’e Kandıra’da muhteşem anma

Kandıra Lisesi Mezunları Derneği ve Kocaeli Kandıralılar Derneği...

YEREL GÜNDEM
Giriş Tarihi : 17-03-2022 21:42
Mehmet Akif’e Kandıra’da muhteşem anma

Mehmet Akif’e Kandıra’da muhteşem anma

Biz Kandırayız Şiir Topluluğu, Kandıra Lisesi Mezunları Derneği ve Kocaeli Kandıralılar Derneğinin “İstiklal Marşının kabulü ve Mehmet Akif’i anma gecesi” Mehmet Akif Ersoy Fikir ve Sanat Vakfı Başkanı Mehmet Cemal Çiftçigüzeli’nin katılımı gerçekleştirildi.

Kandıra Yelkencioğlu Sinema Salonunda düzenlenen gecede Kandıra ve İzmit’ten İstiklal Marşını ve Mehmet Akif Ersoy’un Safahat’ından eserler okuyan öğrenciler, dinleyicileri adeta büyüledi.

Mehmet Akif Ersoy’un bestelenmiş eserlerin fon müziği ile başlayan gece Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Bölümü öğrencileri Keman sanatçısı Efe Küçük ve Kabak Kemane sanatçısı Berkan Geçgen’in İstiklal Marşını okuması,  İsmail Hakkı Bey’in Rast makamındaki ve Ali Rıfat Çağatay’ın Acemaşiran makamındaki bestelerini icra etmesi ile devametti.. Osman Zeki Üngör’ün bestesi koro olarak da icra edildi.

Gecenin sunumunu gerçekleştiren Ebru Turhan Çetiner, saygı duruşu ve İstiklal Marşının hep birlikte okunmasından sonra Mehmet Akif Ersoy’un hayat hikayesi hakkında bilgi verdi. Ardından gecenin tertipleyicisi ve tertip komitesinin sözcüsü olarak Aygün Aynagöz anma etkinliği programının nasıl gerçekleştiği hakkında bilgisini aktardı ve katılanlara teşekkür etti.

Program sırasıyla; Akçakoca İlköğretim okulundan Hikmet Hamza Güdük, Şehit Yavuz Sonat Meslek Teknik Anadolu Lisesinden Yağmur Macit ve İzmit 28 Haziran İlköğretim Okulundan Elif İlke Sözer; İstiklal Marşını, Şehit Yavuz Sonat Meslek ve Teknik Anadolu Lisesinden Mukaddes Seyhan ve son olarak Şiir okuma yarışmasında Kocaeli il birincisi olan Akçakoca Anadolu Lisesi Öğrencisi Ömer Aslan Bülbül adlı şiiri okuması ile devam etti.

Kandıra Lisesi Mezunları Derneği ve Kocaeli Kandıralılar Derneği yöneticisi ve Bizkandırayız Müzik hocası olan Engin Ecevit şiir okuyan öğrencilere katılım sertifikası takdim etti ve teşekkür konuşmasında gecenin anlamını ve önemini işaret etti.

Program Bizkandırayız Şiir Topluluğunun üyelerinin okuduğu şiirler ile devam etti. Sırasıyla Olcay Tokdemir Leyla adlı şiiri, Ayfer Kocatürk Uyan adlı şiiri, Nizamettin Yılmaz ve son olarak Sabahat Ulutaş Çanakkale şiirini okudu.

Plaket

İstanbul’dan gelen Mehmet Akif Ersoy Fikir ve Sanat Vakfı Başkanı Mehmet Cemal Çiftçigüzeli’nin Mehmet Akif Ersoy’u anlatması ve sorulara cevap vermesi ile devam edildi. Katılımcıların dikkatlice dinlemeleri ve soru sorarak Akif hakkında bilinmeyen konulara ışık tutan Çiftçigüzeli’ne tüm katılanlar ayrıca teşekkür etti.

Çiftçigüzeli’nin plaketini; Aygün Aynagöz, Kandıra eski belediye başkanları; Kenan Evin ve İsmail Genç, Ç.Y.D.D. Kandıra Şubesi Başkanı Sevim Deren ile Kocaeli Kandıralılar Derneği Başkanı Ali Kocatürk takdim etti.

Şiir okuyan Şiir Topluluğu üyelerine ise Mehmet Cemal Çiftçigüzeli teşekkür belgesini tek tek takdim etti. Ebru Turhan Çetiner’in kapanış konuşmasından sonra fotoğraflar çekildi.

İlgi
Vatan şairi Mehmet Akif Ersoy u anma ve İstiklal Marşı’nın kabulünün 101. Yılını konu alan ve sivil toplum örgütleri tarafından belki de ilk kez gerçekleştirilen anma töreni tüm katılımcılara duygu dolu anlar yaşattı. Öğrencilerin ve şiir topluluğu üyelerinin içten gelerek okuduğu şiirler İstiklal marşı ve Akif in hayat hikayesi ilgi ile izlendi.

Büyük Katılım

Katılımcılar arasında eski belediye başkanlarından Kenan Evin ve İsmail Genç, Meclis üyesi Birten Kaya, siyasi partilerden Cumhuriyet Halk Partisi adına Sedat Çetinkaya ve kadın kolları başkanı Neşe Açıkgöz, İYİ Parti İlçe Başkanı Yusuf Battal ve İzmit İlçe yöneticisi Salim Yaşar, Demokrat Parti başkanı Olcay Çelik, Kocaeli Kandıralılar Derneği Başkanı Ali Kocatürk, önceki dönem başkanlarından Prof. Dr. Mehmet Bayrak ve Erdal Baykara, Denetleme kurulu Başkanı Ahsen Okyar, Ç.Y.D.D Kandıra Şube Başkanı Sevim Deren ve İpek Sümer, T.H.K Kandıra şubesi başkanı Vural Çevik, Esnaf Odaları Başkanı Şaban Şenol, Askerlik Şubesi Komutanı Barış Pektaş ve eşi, Türk Telekom Müdürü Hamza Tüfenk ve eşi, İşbankası müdürü Serkan Geçgen, Yeni Kandıraspor Kulübü Başkanı Hüseyin Akın, Diş hekimi İbrahim Ark, Genç Kandıralılar Derneği başkanı Nurullah Özer, Kandıra Akçakoca Anadolu Lisesi Müdürü Bayram Meşe, eski müdürü Recep Özaydın, Ekonomi Bakanlığı İstanbul İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği Eğitim Uygulama Müdürü Necati Korkmaz, Nar Çiftliği sahipleri; Nardane Kuşcu ve Ahmet Kuşcu, Mine Öğren, Ayla Yenişen, Aliye Erdoğmuş, Levent Açıkgöz, Deniz Açıkgöz, Volkan Bulgurcu, Recep Şenol, Dursun Yılmaz, Ahmet Güdük, Kemal Günay, Serhat Keskin, Mesut Ateş, Celil Sağlam, Nihat Şen, Rahmi Göztürk, Zeynel Yılmaz, S. Atalay, Uğur Akalın, İnci Ulusoy, Fatma Bayrak, Mustafa Yıldız, Rıfat Okan, İnova Model Maket sahibi Cem Küçük, Neslihan Okyar Küçük, Zeynep Gökçen Okyar, Özkan Bayram, Nursel Okyar, Tülay Macit, e. Kabaağaç Muhtarı Mustafa Bayram Çelik, Asım Filiz, Cavit Sözer, Seçil Sözer, Şişecam Talep Planlamacısı Melike Sözer, Eyüp Özdemir, Ayşe Kır, Mukaddes Seyhan, Emin Harkoğlu, Salih Akyıldız, Ramazan Yazar, Cem Ulutaş, Sabahat Ulutaş, Aytaç Kürekçioğlu, Olcay Tokdemir, Nizamettin Yılmaz, Ayfer Kocatürk, Nurşen Aynagöz ve çok sayıda Kandıralı katıldı.

AdminAdmin

YORUMLAR
Copyright 2019 Kandiralilar.com Tüm hakları saklıdır.
Sistem : Gazisoft