Kandıralıların Haber Portalı-Kandıra Haber
HV
28 HAZİRAN Salı 02:06
Advert

Berat Kandili ve oruç

Berat Kandilinde hangi gün oruç tutalım

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-03-2022 09:09
Berat Kandili ve oruç

Berat Kandili ve oruç

Berat Kandili perşembeyi Cumaya bağlayan gece idrak edilecek. Peki hangi gün oruç tutmak daha efdaldir.

Kandil gecesi, akşam namazında başlar, sabah namazına kadar devam eder. Geceden önceki ve sonraki gündüz de oruçlu olmak en güzelidir. Ancak tek gün oruç tutulacaksa, geceden sonraki gün oruç tutulması daha faziletlidir.

Dini açıdan güneşin batmasıyla önceki gün sona erer ve yeni bir gün başlar. Gece gündüzden önce gelir. (Kurtubi, el-Cami’ li Ahkami’l-Kur’an, Riyad 2003, XIV, 15)

Nitekim Ramazan ayı, Şaban ayının son gününde güneşin batışıyla başladığı için, o gece Teravih namazı kılınmakta ve Ramazanın son gününde güneşin batışıyla Şevval ayı başladığı için, o gecede Teravih namazı kılınmamaktadır.

Cuma günü de perşembe günü akşam vaktinin girmesiyle başlar, cuma günü akşam vaktine kadar devam eder. Mesela “Recebin ilk cuma gecesi” dendiği zaman perşembeyi ilk cumaya bağlayan gece (akşam vaktinden sabah vaktine kadar olan süre) anlaşılır. Yine “Şaban’ın 15. Gecesi” bu ayın 14. günü 15. güne bağlayan gece, “bayram gecesi” de arefe gününü bayrama bağlayan gecedir.

Berat Kandili perşembeyi cumaya bağlayan gece idrak edilecek. Perşembe ve cuma günleri oruç tutulabilir. Efdal olanı cuma günü tutmaktır.

Sorularla İslamiyet

Kaynak: Berat Kandili için hangi gün oruç tutulur?

AdminAdmin

YORUMLAR
Copyright 2019 Kandiralilar.com Tüm hakları saklıdır.
Sistem : Gazisoft