Kandıralıların Haber Portalı-Kandıra Haber
HV
28 HAZİRAN Salı 04:04
Advert

Açma kapama bedelleri iptal mi oluyor?

İnternet ve telefonlarda açma kapama ücretinde değişikliğe gidiliyor.

TÜRKİYE-DÜNYA
Giriş Tarihi : 13-03-2022 15:57   Güncelleme : 13-03-2022 16:00
Açma kapama bedelleri iptal mi oluyor?

Açma kapama bedelleri iptal mi oluyor?

TBMM Sanayi Komisyonu'nda kabul edilen Tüketicileri Koruma Yasası’na göre internet ve telefonlarda açma kapama ücretinde değişikliğe gidiliyor.

Alınan Bilgilere göre telefon, TBMM Sanayi Komisyonu'nda kabul edilen Tüketicileri Koruma Yasası’nda yapılan değişiklikle  cep telefonu ve internetten açma kapama parası alınmaması, 3 yıl kullanılmayan cep telefonu hatlarının iptali, otoyol, köprülerden kaçak geçiş cezalarının yarısı oranında düşürülmesi planlanıyor.

Elektrik, doğalgaz, su, telefon, internet gibi hizmetlerde faturaların ödenmemesi halinde uygulanan Açma-kapama paraları konusunda ilgili bakanlıklar bir yönetmelik çalışması başlattı. Önümüzdeki günlerde yapılacak düzenleme ile internet, cep telefonları veya sabit telefonlarla ilgili düzenleme yapılacak.

Eğer ekstra bir hizmet gerektirmiyor, bu işlem için bir personel görevlendirilmiyorsa yani sadece dijital ortamda bu işlemle hizmet açılabiliyorsa açma kapama parası alınmayacak. Örneğin fatura  ödendikten sonra dijital ortamda, bir tuşa basarak açma işlemi halledilebiliyorsa para alınmayacak. Bu kriterlere telefon, cep telefonu ve internet uyuyor.

7 yıl kullanılmayan cep telefonların hatları iptal ediliyordu. Bu sürenin aşağı çekilmesine ilişkin de bir çalışma yapılıyor. Yeni sürenin 2 ya da 3 yıl olması planlanıyor. Böylece klonlama yani kaçakçılığın da önüne geçilecek.

Paralı kullanılan otoyol, tünel, köprülerden kaçak geçenlere verilen ücretin 4 katı cezalar da kanunun kapsamında.  Kaçak geçiş cezasının 4 katından 2 katına indirilmesi düşünülüyor.

AdminAdmin

YORUMLAR
Copyright 2019 Kandiralilar.com Tüm hakları saklıdır.
Sistem : Gazisoft