Kandıralıların Haber Portalı-Kandıra Haber
HV
28 HAZİRAN Salı 03:10
Advert

Şehit ve Devlet Büyükleri Emanetleri sergisi ziyarete açıldı

Sergiye davetlisiniz

YEREL GÜNDEM
Giriş Tarihi : 27-09-2021 22:12
Şehit ve Devlet Büyükleri Emanetleri sergisi ziyarete açıldı

Şehit ve Devlet Büyükleri Emanetleri sergisi ziyarete açıldı

Kandıra Belediyesi, tarafından düzenlenen 71. Uluslararası Şehit ve Devlet Büyükleri Emanetleri Sergisi’nin açılışı dualarla gerçekleştirildi.

Kandıra Belediyesi tarafından tüm şehitlerimizin ve devlet büyüklerimizin anısına düzenlenen 71. Uluslararası Şehit ve Devlet Büyükleri Emanetleri Sergisi’nin açılışı Yelkencioğlu Konağında dualarla gerçekleştirildi.

Açılış programına Kandıra Garnizon Komutanı Albay Semih Koç, Şehit Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk’ün babası Asim Safitürk, Şehit Deniz Onbaşı Fatih Kemal Yarar’ın babası Salim Yarar, kandıralı şehit Oğuz Kır’ın babası Kemal Kır, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, muhtarlar, sivil toplum kuruluşları idarecileri, şehit yakınları ve vatandaşlar katıldı.

Şehit ve devlet büyükleri Emanetleri sergi düzenleyicisi Menderes Kılıçaslan, yaptığı açılış konuşmasında 71’inci sergilerini açtıklarını ve 5 milyonun üzerinde ziyaretçi ağırladıklarını ifade ederken, ‘’ Milletimizin, devletimizin insanlarımızın, vatanını milletini gönülden seven insanların gönüllerine dokunmak, kalplerine misafir olmak istiyoruz. Kim ne göndermek istiyorsa aldık. Burada 260’ın üzerinde şehit ve devlet büyüklerimize ait  eşya bulunuyor. Gençlerimize milli görüş kazandırmak, şehitlerimiz ve geçmiş büyüklerimizi unutturmamak istiyoruz’’ dedi.

Etkinlikte konuşan Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan, katılımcılara katılımları ve katkıları için teşekkür ederken, ‘’ gerçekten zor bir coğrafyadayız. Evet şehitlerimiz var. Bizimde bunları tanımamız, görmemiz, bilmemiz ve gençlerimize de anlatmamız gerekiyor. İnşallah 1 Ekim’e kadar açık kalacak bu sergimizde vatandaşlarımızın ve gençlerimizin bu manevi duygu ve atmosferi yaşamalarını istiyoruz. Herkesi sergiyi ziyaret etmeye davet ediyorum’’ dedi.

Etkinlikte konuşan şehit babası Salim Yarar ve Asim Safitürk ‘ün konuşmaları etkinliğe katılanlara duygusal anlar yaşattı. Şehit Babası Yarar Atatürk’ten alıntı yaparak başladığı konuşmasında, ‘’ Ulu Önderimiz Atatürk derki, ‘’ hür ve bağımsız yaşamanın mutlaka bir bedeli vardır bu bedel çok zaman candır’’.  Hürriyet ve istiklalimizi borçlu olduğumuz şehit ve gazilerimize ve Mehmetçilerimize minnet ve şükranlarımı sunuyorum. Bir şehit torunu ve şehit babası olarak diyorum ki, Yaradan bizi korusun, askerimizi korusun askerde bizi korusun’’ dedi.

Asın Safitürk ise yaptığı konuşmada , ‘’ Vatan sevgisi imandandır vurgusu yaparken, ‘’ şehitlerimiz her daim minnettarız onların sayesinde vatanımızda rahat yaşıyoruz. Onlara çok minnettarız onlara rahmet okuyoruz. Allahı’mız, Allah yolunda vatan uğrunda ölenler için siz ölü demeyin onlar hayattadır diyor.. Peygamberlikten sonra en yüksek makam şehitlik makamıdır. Şehit yakınlarına Allah’tan sabır ve ecirler niyaz ediyorum’’ dedi.

Konuşma ve şehit yakınlarına plaketlerin dağıtılmasının ardından 260 şehit ve devlet büyüğüne ait eşyaların sergilendiği Kandıra Yelkencioğlu Konağı gezildi. Sergilenen eşyalar hakkında Şehit ve devlet büyükleri Emanetleri sergi düzenleyicisi Menderes Kılıçaslan tarafından ziyaretçiklere bilgi verildi.

Sergi 1 Ekim tarihine kadar sabah 8:30 akşam 17:00 saatleri arasında ziyarete açık olacak.

AdminAdmin

YORUMLAR
Copyright 2019 Kandiralilar.com Tüm hakları saklıdır.
Sistem : Gazisoft