Kandıralıların Haber Portalı-Kandıra Haber
HV
16 MAYIS Pazartesi 15:57
Advert

Fındıkta fiyat belli oldu

Kandıra Ziraat Odası Başkanı Çetin beklentilerini açıkladı

YEREL GÜNDEM
Giriş Tarihi : 12-08-2021 10:27   Güncelleme : 12-08-2021 12:25
Fındıkta fiyat belli oldu

Fındıkta fiyat belli oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı açıklamada, fındık üreticilerimizce merakla beklenen fındık fiyatlarını açıkladı.

Yapılan açıklamaya göre yüzde 50 randımanlı Giresun kalite kabuklu fındığın taban fiyatı 27 lira, Levant kaliteli kabuklu fındığın taban fiyatı ise 26,5 lira olarak belirlendi. CNN Türk ve Kanal D yayınında açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yüksek randımanlı fındığa en az 1 lira fazla ödeme yapılacaktır. Çiftçilerimize alan bazlı mazot ve gübre desteğini de kilogramda 2 lira olarak veriyoruz." dedi. TMO'nun fındık alım fiyatıyla ilgili de konuşan Erdoğan, "Nihai olarak fındık fiyatları kilogramda 29,5 lira ile 30 lira arasında gerçekleşiyor" diyerek sözlerini sürdürdü.

Konuyla ilgili açıklama yapan Kandıra Ziraat Odası Başkanı Erdal Çetin, fındıkta verilen fiyatın beklentilerinin altında olduğunu açıkladı.  Çetin’in açıklaması şöyle oldu:

‘’2021 yılı için açıklanan fındık fiyatı 50 randıman 26,50 TL olarak açıklanması açıkçası bizlerin beklentisinin altında kalmıştır. Girdi maliyetlerini düşündüğümüzde beklentimiz 30TL idi. Açıklanan fiyat tüccar ve üreticinin beklentilerinin ortalaması olmuştur. Fındık piyasaya inmeden açıklanması en azından bizleri mutlu etmiştir. Emeği geçenlere teşekkür eder saygılarımızı sunarım’’

TMO FİYATLARI DENGEDE TUTUYOR

TMO’sinin fındık alımları ile ilgili de açıklama yapan Çetin, TMO tarafından fındık alımlarının Çerçilli Mahallesinde yapılacağını ifade ederken, ‘’ Biliyoruz ki TMO ile çiftçilerimizin arasında bazı sorunlar yaşanmıştır. Kandıra Ziraat Odası olarak bizler bu yaşananları Toprak Mahsulleri Ofisi üst düzey yetkililerine ilettik. İnşallah bu yıldan itibaren aynı sorunlar ile karşılaşmayız. Tüm olumsuzluklara rağmen TMO’nun fındık alımı yapılması fındık fiyatının yukarılara çekilmesini sağlamakta dengede tutmaktadır. Doğabilecek sorunlar için bizler elimizden geleni yapmaya her zaman hazır sizler için uğraş vereceğimizden emin olunuz’’ şeklinde oldu.

AdminAdmin

YORUMLAR
Copyright 2019 Kandiralilar.com Tüm hakları saklıdır.
Sistem : Gazisoft