Kandıralıların Haber Portalı-Kandıra Haber
HV
28 HAZİRAN Salı 02:41
Advert

Alman denizaltısının Kandıra serüveni

6 Alman denizaltısının sıra dışı hikayesi

SAHİLLERİMİZ
Giriş Tarihi : 23-02-2021 11:55
Alman denizaltısının Kandıra serüveni

Alman denizaltısının Kandıra serüveni

Karadan Karadenize Çıkarılan Alman Denizaltılardan biri Kandıra Bağırganlı açıklarında batırıldı. Bu gizli serüven TRT Kurtkapanı Mavi Tutku Belgeseli ile gün yüzüne çıkarıldı.

2. Dünya Savaşı'nda Ruslara karşı savaşan Alman’lar boğazları kullanamayınca karadan Karadeniz’e çıkardıkları denizaltıları batırmak zorunda kaldı.  TRT Haber Alman denizaltıları ve denizcilerinin yaşadıkları bu gizemli olayı Mavi Tutku adlı belgeselle dünyaya duyurdu. Belgeselde anlatıldığına göre İkinci Dünya Savaşı sırasında Rusya’ya gözünü diken Hitler, Rusları dize getirmek için Karadeniz kıyılarını işgal etmişti. Fakat Karadeniz’de kıyıları kontrol altına alacak ve ikmal yollarını koruyabilecek Alman deniz kuvveti yoktu. Karadeniz’e geçmek isteyen Almanların önündeki en büyük engel ise Türkiye oldu.

6 DENİZALTI PARÇA PARÇA TAŞINDI

Türkiye Montrö Sözleşmesi gereğince Karadeniz’e tek ulaşım yolu olan Çanakkale ve İstanbul boğazlarını askeri gemilere kapattı. Çaresiz kalan Almanlar, çılgınca bir planı uygulamaya karar verdi. Kuzey Denizi'nden Karadeniz'e karadan taşınacak 6 denizaltı donanma üssü Kel’den Müttefik  Romanya’nın Köstence limanına kadar, Avrupa’daki nehirler kullanılarak toplam 3 bin 500 kilometrelik bir mesafede parça parça 11 ayda taşınarak monte edildi. Ekim 1942’den itibaren Karadenize açılan Alman denizaltıları, 1 buçuk yıl boyunca 56 operasyon düzenledi ve toplam 45 bin 426 tonluk 26 gemi batırdı.

BAĞIRGANLI AÇIKLARINDA BATIRILDI

1944 yazında Romanya savaşta saf değiştirdi. Sovyet ordusu, denizaltıların tek üssü olan Köstence’ye girdi ve 6 denizaltıdan üçünü kullanılamaz hale getirdi. 3 denizaltı ise Karadeniz’de sıkıştı kaldı. Donanma komutanı Büyük Amiral Karl Döntiz denizaltı komutanlarına denizaltıları batırma ve Türkiye’de karaya çıkma emri gönderdi. 3 Denizaltı 9 Eylül 1944’de Türk kıyılarına yakın bir noktada buluştu. Komutanlar, denizaltılarını batıracakları noktaları tespit etti. U19 Karadeniz Ereğli, U20 Sakarya Karasu, U23 ise Bağırganlı açıklarında batırıldı.

ALMAN ASKERLER İKİ YIL MİSAFİR EDİLDİ

Türk askerleri tarafından kısa sürede yakalanan karaya çıkan Alman askerleri 2 yıl Isparta'da misafir edildiler. Kızılay’ın aylık maaş bağladığı askerler, günlük yaşama da katkıda bulunuyorlardı. Kimi hastanede doktorluk yapıyor, kimi ayakkabı üretiyor, kimi de fabrika ve atölyelerde bozulan makinaları tamir ediyordu. Barış anlaşması gereği Amerikalılara teslim edilen Alman askerleri, Almanya’nın Münih kenti yakınlarındaki Dachau esir kampında sorgulandıktan sonra Eylül 1946’da evlerine döndü.

BİRİ KEŞFEDİLMEYİ BEKLİYOR

U20 Denizaltısı 1944 yılında Sakarya’nın Karasu İlçesinin 2 mil açığında Türk Deniz Kuvvetleri’nin arama kurtarma gemisi TCG Kurtaran tarafından 26 metre derinlikte bulundu. U20’nn ardından U23’ün bulunması, İkinci Dünya Savaşı'nın en sıra dışı hikayelerinden birinin gündeme gelmesini sağlamış oldu. Türkiye kıyılarında yatan 3 denizaltıdan biri olan U19 ise Zonguldak Ereğli açıklarında bir yerde keşfedilmeyi bekliyor.

AdminAdmin

YORUMLAR
Copyright 2019 Kandiralilar.com Tüm hakları saklıdır.
Sistem : Gazisoft