Kandıralıların Haber Portalı-Kandıra Haber
HV
16 MAYIS Pazartesi 15:23
Advert

Hayvan tanımlama sürelerinde değişiklik

Kandıra Tarım ve Orman ilçe müdüründen açıklama

YEREL GÜNDEM
Giriş Tarihi : 30-11-2020 12:54
Hayvan tanımlama sürelerinde değişiklik

Hayvan tanımlama sürelerinde değişiklik

Doğan buzağıların küpeleme  sınırı 3 aydan 6 aya, doğan kuzuların küpeleme yaş sınırı ise 6 aydan 1 yıla çıkarıldı.

Göreve gelmesinin ardından kısa sürede Kandıra tarımına katkı sunma gayretiyle başarılı çalışmalara imza atan Kandıra Tarım ve Orman İlçe Müdürü Ercan Aydın  '' Büyükbaş hayvanların tanımlama süresi 6 aya,küçükbaş hayvanların tanımlama süresi 1 yıla çıkarıldı'' dedi.

Göreve başlar başlamaz Kandıra Kaymakamı Sayın Mehmet Ünal ve Kocaeli Tarım ve Orman İl Müdürü Sayın Yüksel ÇİL’in talimatı ve destekleriyle yaptığı talepler sonucu  teknik personel eksiğini büyük bir ölçüde gideren, Kandıra Hindisi ve Kandıra Karpuzu için Türk Patent Kurumuna ‘’Coğrafi İşaret’’ için başvuruda bulunmasını sağlayan Kandıra Tarım ve Orman İlçe Müdürü Ercan AYDIN ‘’Maviyle yeşilin, güneşle kumun kucaklaştığı Kocaeli İlinin küçük şirin ilçesi Kandıra; Rıfat Yüce’nin 1945 yılında yazdığı Kocaeli Tarihi ve Rehberi adlı kitapta ve bazı kaynaklarda milattan önce 3000’li yıllarda Sit’lerin, As’ların ve Amazon’ların burada yaşadıkları efsanesinden bahsedilmekteyse de, Kandıra, Romalılar, Yunanlılar, Bizanslılar ve Osmanlılarla günümüze kadar ulaşır. M.Ö. 7.yy.’da yöre halkının, 1200’lü yıllarda Ege göç kavimleriyle gelen Mis’ler ve Bebrik’lerden oluştuğu ve yine aynı dönemde Megaralı’larında burada yerleştiğinden bahsedilmektedir.

Manav (Yeli-Yerleşik Türkmen) halkının yaşadığı Kandıra İlçesi, Kocaeli İline bağlı Karadeniz’ de 52 km uzunluğunda kıyısı bulunan bir ilçedir. Yüzölçümü 933 km2’ dir. Kuzeyinde Karadeniz, güneyinde İzmit, doğusunda Karasu, güneydoğusunda Adapazarı ve batışında Şile bulunmaktadır. İklimi Batı Karadeniz ve Marmara bölgelerinin iklim özelliğine sahip olup geçiş iklimi özelliği taşır.  Arazisi dalgalı ve birçok küçük tepelerle örtülüdür. Tepelerin önemli bir kısmı meşe ve gürgen ormanlarıyla kaplıdır.

Doğal güzellikleri, plajları, tarım arazileri, tarihi eserlerinin yanında Karadeniz ve Marmara Denizi’ne olan kıyıları ile Kocaeli İli ve özellikle Kandıra İlçesi tarım,hayvancılık ticaret, kültür ve turizm açısından da tarihten itibaren büyük önem taşımaktadır.

Kandıra ilçemiz Kocaeli’nin yüzde yirmi beş arazisine sahip olup,yüzde iki buçuk nüfusu barındırmaktadır.96 mahalle muhtarlığı olup ,300 mahallesiyle geniş bir arazi üzerinde kurulmuştur. İlçemizde aktif tarımla uğraşan altı bin çiftçi olup elli üç bin hektar tarım alanı, yirmi altı bin hektarda orman arazisi mevcuttur. Kırk bine yakın büyükbaş hayvan,on beşbine yakın küçükbaş hayvan, iki bine yakın manda ve 150 civarında kanatlı kümesi bulunmaktadır. Yirmi bin ve üzerinde Kandıra Hindisi yetiştirilen ilçemiz tarih boyunca bölgenin gerek bitkisel gerekse hayvansal üretim yükünü çekmektedir.

Tarım ve Orman Bakanlığımızın yaptığı yönetmeliklerdeki değişiklikle; sığır cinsi hayvanların 3 ay olan tanımlama süresi 6 aya, koyun ve keçi türü hayvanların 6 ay olan tanımlama süresi ise 1 yıla çıkarılarak kimliklendirme ve kayıt altına alma işlemlerinin daha geniş zamana yayılması sağlanmıştır. Hayvan sahipleri tarafından işletmeye hayvan giriş-çıkışı veya alım-satımlarda, 7 gün olan bildirim süresi 30 güne çıkarıldı. Daha öncesinde işletmeye belgesiz getirildiği tespit edilen hayvanlar için hayvan başına idari para cezası uygulanıyordu. Yapılan değişiklikle nakil esnasında belgesi olmadığı tespit edilen hayvanlar için hayvan başına, nakil sonrasında işletmeye belgesiz getirildiği tespit edilen hayvanlar için hayvan sayısına bakılmaksızın işletme başına ceza uygulanarak işletmelere kaydedilmesi sağlanacak. Tanımlama sürelerine bakılmaksızın her yaştan hayvanın küpelenmesi amacıyla İl Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonuna yetki verildi.’’ Açıklamasını yaptı.

 

AdminAdmin

YORUMLAR
Copyright 2019 Kandiralilar.com Tüm hakları saklıdır.
Sistem : Gazisoft