Advert Advert
Advert Advert
Advert
Profil
DALCA HABER WEB SİTESİ KOCAELİ
Hakkında
DALCA KÖYÜ HAKKINDA...

1877-78 (miladi 1293) tarihinde 93 harbi olarak bilinen Osmanlı İmparatorluğu -Rusya arasındaki savaştan sonra Osmanlı İmparatorluğunun savaşı kaybetmesi üzerine artan zulüm ve baskılar sonucu anavatana doğru yapılan göçler sonucu Bulgaristan'ın kuzeydoğusunda bulunan Deliorman bölgesinin Tırgovişte (Eski Cuma) iline bagli Opaka (Hacı Yürük) kasabasından aldigi göçle kurulmuştur. Opaka'dan başlayan bir hayli zor göç yolculuğunda köylüler ilk önce Kırcaali dolayına, oradan öküz arabalarıyla Trakya'ya dogru gelmişlerdir. Kirklareli'nin Apullu kasabasinda geçirdikleri kış mevsiminden sonra ilkbaharda İzmit'e gelmişlerdir.Devletin o günlerde gelen göçmenlere yerleşim için alanlar verdiğinden dolayı kendilerine verilecek yerleşim alanını beklemeye başlamışlardır.
Yerleşim icin listeden Alikahya kasabası çıkmasına rağmen Opaka'da genellikle
odun kömürü yapan ve bu mesleği çok iyi bilen köylüler bu zor koşullarda yaşamlarını idame ettirebilmek için ellerinden gelen tek meslek olan odun kömürcülüğüne devam edebilmek için uygun bir ormanlık alan aramak için Kandıra yönüne yola devam edilmiş; kafilenin bir bölümü Hakkâniye köyünün oldugu araziyi beğenip yerleşmeye karar vermiş, diğer grup yola devam edip bugünkü köyün kurulmuş olduğu Beş Evler ormanlığına gelmişlerdir.
Burayı çok beğenen köylüler uygun su kaynaklarınında olduğunu görünce yol acıp, ağaçlardan barınak yapmışlar o günler için köyün adini Mesudiye koymuşlar, daha sonra bu şirin köye Dağlıca, Dağca denirken zamanla DALCA adı uygun görülmüştür..
Sosyal Bağlantılar
DALCA HABER WEB SİTESİ Kullanıcısından...
dalca-haber-web-sitesi , giriş yaptı. 2 yıl önce

Üyelik İşlemleri - Kandıralıların Haber Portalı-Kandıra Haber

Gündeme damgasını buran manşet haberler - Kandıra Haber Portalı, kandıra, Kandıralılar, kandıra haritası, Kandıra dan Haberi Bizden Alın, Kandıra da neler oluyor? Kandıra, Haberler, son dakika haberleri, kandıra emlak

2 yıl önce giriş yaptı.

dalca-haber-web-sitesi , kayıt oldu. 2 yıl önce

2 yıl önce kayıt oldu.

Daha Fazlaını Yükle
Belediye binası çalışmaları hızlanıyor
Belediye binası çalışmaları hızlanıyor
AK Parti Kandıra rekora gidiyor
AK Parti Kandıra rekora gidiyor