Büyük Adalet
Büyük Adalet
Giriş Tarihi : 04-05-2021 17:57

Kandıra dağ başı değil

Kandıra dağ başı değil

Ne güzel şey kuru kuruya sahiplenmek.  Gitmesek de, gelmesek de o köy bizim köyümüzdür.

Tablo aynen bu.  Konu Kandıra olunca uzaktan parmak sallamak ahkam kesmek adetten oldu.

Kandıra’nın iç dinamiklerini, nelerle uğraştığını, yılların birikmiş sorunlarını çözmek için nasıl mücadele edildiğini yaşamadan konuşmak kolay. Yapmayın etmeyin. Kandıralılara artık akıl vermekten bilmediğiniz konularda yüksek perdeden konuşmaktan vazgeçin.

Konu malum. Kandıra Kocakaymaz köyünde, taş ocağı çalışması nedeniyle orman katliamı yaşanıyormuş. Taş ocakları doğal hayatı tehdit etmeye devam ediyormuş. Kandıra dağ başı mıymış?  Burada taş ocağı açılacağından kimsenin haberi yokmuş.

Var beyler var! Bir sizin yok sanırım. Kocaeli Valiliğinin haberi var. Orman Bölge Müdürlüğünün haberi var. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nün, Kandıra Belediyesi’nin haberi var.

Var oğlu var. Her şey resmi. Her şey usulüne uygun yürüyor.  Yok ya “Bana kimse bir şey söylemedi”.

Kandıra’da yaşayan meslektaşlarınız olarak sizin gibi büyük gazetecilere bir şey söylemek bizim ne haddimize.   Bizim bakış açımız Şeytani sizinki hep Rahmani olmadı mı zaten. Biraz edep yahu.

Kandıra’ya açılacak Türkiye’de ilk  ve 7 bin kişiye ekmek vermesi planlanan Kandıra Gıda İktisat Organize Sanayi Bölgesi (GİOSB)’nin alt yapısında kullanılmak üzere mıcır ve dolgu malzemesine ihtiyaç duyuluyor. İhtiyaç duyulan hammaddenin en ekonomik koşullarda temini ise çok önemli.

GİOSB yönetiminde bulunan Kandıra Belediyesi  GİOSB’nin ihtiyaç duyduğu malzemeyi üretmek ve fabrikaların bir an önce kurulmasını sağlamak için tüm resmi işlemleri gerçekleştirerek, GİOSB’nin ihtiyaç duyduğu malzemeyi temin etmek adına kendi adına taşocağı açıyor.

Tüm izinleri alınmış olan bölgede belediyeye teslim edilecek alanda bulunan ağaçlar da haliyle yer teslimi yapılmak üzere Orman Müdürlüğü tarafından kesiliyor.

Ocağın işletmesi ise ihale usulüyle bir firmaya verilerek buradan üretilecek malzemenin GİOSB’de kullanılması planlanıyor. Kandıra Belediyesi’nin ocaktan malzeme satması diye bir şey söz konusu değil.

Çünkü ocak hizmet amaçlı kurulmuş bir ocak. Satış yapma katma değer üretme şansı yok. Sadece hizmette kullanılmak üzere üretim yapılacak. Taşın renginin kırmızı olmasının ise hiç önemi yok. Sonuçta alt yapıda kullanılacak, kolay sökülebilen  stabilize malzeme.

Ağaç kesilsin kimse istemez lakin yapılacak 40 fabrika ve yedi bine yakın işçi istihdamı için Orman Müdürlüğü tarafından usulüne, kanun ve kurallara uygun olarak yapılan kesimi de bir zahmet anlamaya çalışın.

Sadece tatil amacıyla doğasıyla değerlendirdiğiniz Kandıra’nın işe ihtiyacı olan insanlarına iş vermek için, göç veren Kandıra’yı göç alan bir ilçe haline getirmek için açılıyor o ocak.

Kandıra dağ başı değil anlayacağınız. Her şey kurallara ve kanunlara uygun olarak işliyor.  

Bilin istedim.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
Copyright 2019 Kandiralilar.com Tüm hakları saklıdır.
Sistem : Gazisoft