YEREL GÜNDEM
Giriş Tarihi : 05-08-2021 21:27   Güncelleme : 06-08-2021 11:40

Kandıra karpuzunun hasadına başlandı

Kandıra karpuzu artık sofralarda

Kandıra karpuzunun hasadına başlandı

Kandıra karpuzunun hasadına başlandı

Kocaeli'nin Kandıra ilçesinde yetiştirilen ve kendine has aromasıyla büyük rağbet gören Kandıra karpuzunun hasadına başlandı.

Kendine has tadı ve doğal aroması ile Kandıra karpuzu olarak üne kavuşan karpuzun hasadın başlandı. Havaların yağmurlu gitmesi nedeni ile yetişmesinin biraz geciktiği bildirilen Kandıra karpuzunun hasadına başlandı. Temmuz ayının sonlarına doğru hasadına başlanan ve özellikle bölgeye gelen turistlerin ilgi gösterdiği Kandıra karpuzu toptan 1.5, pazar ve marketlerde kilogramı 2-2,5 liradan satışa sunuluyor.

-Ata tohumu kullanıyoruz, hibrit tohum kullanmıyoruz.

Kandıra Döngelli Mahallesi Muhtarı barış Yaşar AA Muhabirine yaptığı açıklama da, Kandıra karpuzunun lezzetinin bölgenin doğası, arazi yapısı ve iklim şartlarının yanında, tamamen organik olarak yetiştirilmesi, hibrit tohum kullanılmaması ve ata tohumu kullanılması olduğunu söyledi. Karpuzun erken hasadı için bu sene ilk defa farklı bir sistem denediklerini ifade eden Yaşar, ‘’Bu sene kapama sistemiyle proje amaçlı dikim yaptık. Hava koşulları bizi biraz etkilese de normal zamanından bir ay kadar önce mahsul almayı başardık’’ dedi.

-Muhtar Yaşar: Bir tadan mübtezeli olur bir daha vazgeçemez

Kandıra Karpuzunun özelliklerini aktaran Yaşar, ‘’ Kandıra karpuzunda biçim şekil aranmaz. Kan kırmızı olacak diye bir şey yoktur. En büyük özelliği bıçağı burduğunuz anda beşe altıya yarılır, doğru bir şekilde kesemezsiniz. Suludur. Kestiğinizde tepsi suyla dolar. Rengi pembemsidir ama ağza atıldığınızda o müthiş aromatik tadı ve kokusu insanın genzinde kaybolur gider. Pişmaniye gibi erir. Kütür kütürdür. Aroması, tadı, ağızda eriyişi bambaşkadır. Kandıra karpuzunu bir tadan ne derler mübtezeli olur ve bir daha vazgeçemez. Tüketim konusunda şiddetle tavsiye ediyoruz.’’ Dedi.

-Üretici Aktaş: Kandıra Karpuzu çok güzel, sulu, tatlı ve meşhurdur

Karpuz üreticisi Hikmet Aktaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tarım, hayvancılık, karpuz, sebze domates ve biber üretimi yaptıklarını ifade etti. Bu sene 10 dönüm karpuz ektiklerini belirten Aktaş, ‘’ Dönümden 3 ile 5 ton çok randımanlı olursa 7 ton verir alınır. Ama bu sene hava şartlarından 5 tonun üzerine çıkmaz. Şimdi hasat zamanı geldi. Kandıra Karpuzu çok güzel, sulu, tatlı ve meşhurdur. Kilosunu toptan 1,5 liradan veriyoruz. Bunu manavlar, marketçiler, pazarcılar alır. Karpuzları 3 ay önce Mayıs ayının onunda yere koyduk yetişti. Yetiştikten sonra 10-15 gün içinde satmak lazım. Satamazsak güneşten hava sıcak olduğu için ağarır.  Satamazsam yerde kalır zarara gider yani. Gübre, mazot, çekirdek parası var. 10 dönüm yere 5 bin fide koydum. 5 bin fide on bin lira para yapıyor. Bunu nereden ödeyeceğim. Bunun içinden çıkacak’’ dedi.

 

 

 

 

Kandıra’da karpuzun fideden yetiştirildiğini ifade eden Ceyhan, ‘’Kandıra karpuzunun en önemli özelliğinden bir tanesi de aşılama yapılmamasıdır. Diğer bölgelerde daha iyi verim alabilmek adına maalesef kabak aşısı denilen aşı yapılmaktadır. Karpuzu kestiğinizde içinde beyazımsı damar karpuzda kabak aşısı olduğunun göstergesidir.’’ diye konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
Copyright 2019 Kandiralilar.com Tüm hakları saklıdır.
Sistem : Gazisoft