YEREL GÜNDEM
Giriş Tarihi : 25-05-2021 17:16   Güncelleme : 25-05-2021 19:48

Ata tohumları fide oldu toprakla buluştu

Kandıra'da ata tohumlarından üretilen biber ve domates fideleri toprakla buluşturuldu.

Ata tohumları fide oldu toprakla buluştu

Ata tohumları fide oldu toprakla buluştu
Kocaeli'nin Kandıra ilçesinde ata tohumlarından üretilen biber ve domates fideleri toprakla buluşturuldu.

Ata tohumu biriktiren Nardane Kuşçu'nun Kandıra'daki çiftliğini ziyaret eden AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan, İl Tarım ve Orman Müdürü Yüksel Çil, Kandıra Ziraat Odası Başkanı Erdal Çetin ve kurum müdürleri bazı fideleri dikti.


Alınan bilgilere göre Kocaeli Kandıra’da özel bir çiftlikten alınan Ata tohumları (biber, domates) Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu tarafından ( TAGEM) Tarım Araştırmaları Genel Müdürlüğüne götürüldü. Burada yapılan çalışmalar sonucu ekilip büyütülen Ata Tohumlarından yeniden tohum elde edildi. Elde edilen yeni tohumlardan domates, biber fidesi üretimi yapıldı. Yetiştirilen üç bin fide Kocaeli genelinde çiftçilere dağıtıldı. Ata Tohumlarını veren Nar Çiftliğini ziyaret eden Milletvekili Katırcıoğlu, Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan’la birlikte ata tohumundan üretilen domates ve biber fidesi ekimi yaptı. Anka Domates fide ekim çalışmasına Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan, AK Parti Kandıra İlçe Başkanı ErolÖlmez, Kocaeli İl Tarım Müdürü Yüksel Çil, Kandıra Ziraat Odası Başkanı Erdal Çetin, Kandıra İlçe Tarım Müdürü Ercan Aydın katıldı.


Konuyla ilgili açıklama yapan Kocaeli Milletvekili Katırcıoğlu, Ata tohumlarımızla ilgili çalışma için, ‘’Bu proje, Cumhurbaşkanımızın çok değerli eşleri Emine Erdoğan hanımefendi himayelerinde başlatılmış, Anadolu topraklarında Atalarımızdan kalan, çok eski, doğal, genetiği bozulmamış, yaşadığı toprağın iklimine, zararlarına ait kendini güçlendirmiş hem besin değerleri çok yüksek olan tohumlarımızı kazandırmak, sayılarını yükseltmek ve çiftçilerimize dağıtarak insanlarımızın, çocuklarımızın sofralarında bulunmasını sağlamaya yöneliktir ‘’ dedi.


Yaklaşık üç senedir bu amaçla çalıştıklarını ifade eden Katırcıoğlu, ilk önce tohumları topladıklarını ve TAGEM’e gönderdiklerini ifade ettiği konuşmasında, il tarım ve tarım bakanlığına gönderilen ata tohumlarının onaylandığını ve Kandıra biberi, Kandıra kıl biberi ve Kandıra salçalık biberinin tescillendiğini ifade etti. Nar çiftliği sahibi Nardane Kuşçu tarafından verilen tohumlardan birinin tescillendiğini diğerinin ise tescillenme aşamasında olduğunu dile getiren Katırcıoğlu, ‘’ Ata tohumlarımızı İl Tarım Müdürlüğümüz’ün katkıları ile 3 bin tane fide haline getirdik. Kocaelimizde gönüllü hanımlarımıza dağıttık kendi topraklarına diktiler. Bu fideleri büyüterek tohumlarını çoğaltacaklar. Bizde tohumlarını bize veren tohum sahiplerine tohumlarını fide olarak getirdik. Bu gün burada ekeceğiz. Özel anlar yaşıyoruz. Ülkemizin geleceğine gıda güvenliğine yönelik çok önemli bir çalışma inşallah başarılı olacak’’ dedi.


Sadece ekmekle değil tamamen doğal yöntemlerle üretmek istediklerini ifade eden Katırcıoğlu sözlerini ‘’ Katkı maddesi kullanmadan, hem zararlılarla mücadele etme noktasında tohumların bozulmaması için, aynı genetik kodları taşıması amacıyla eski tarım teknikleri ile üretim yapıyoruz. Daha az ürün alıyoruz ama çok daha besleyici çok daha lezzetli ürünler alıyoruz ve bunları nesiller boyunca aktarmayı planlıyoruz. Çok stratejik bir çalışma. Önemli bir çalışma, göstermelik değil. Çok meşakkatli bir çalışma. İyi çoğalsın umut daim olsun’’ şeklinde sürdürdü.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
Copyright 2019 Kandiralilar.com Tüm hakları saklıdır.
Sistem : Gazisoft