TÜRKİYE-DÜNYA
Giriş Tarihi : 21-05-2021 21:22   Güncelleme : 21-05-2021 21:32

Kafkaslardan sürgün edilen Çerkez ve Abhazlar Kandıra'da anıldı

Kafkas sürgününde ölen atalarını dualarla andılar

Kafkaslardan sürgün edilen Çerkez ve Abhazlar Kandıra'da anıldı

Kafkaslardan sürgün edilen Çerkez ve Abhazlar Kandıra'da anıldı

Çarlık Rusyası tarafından 157 yıl önce Kafkaslardan sürgün edilen Çerkes, Abhaz ve Kafkas vatandaşları, Kandıra Babalı’da düzenlenen törenle anıldı.

Çarlık Rusyası tarafından 153 yıl önce gemilere doldurularak Karadeniz’in azgın sularına gönderilen Çerkes ve Abhaz halklarının sahile çıktığı yer olan Kandıra  Babalı Sahili’nde günün anısına kısıtlı sayıda katılımcı ile anma töreni düzenlendi.

Kefken Karaağaç Mahallesi'nde bulunan mezarlıkta Kur'an-ı Kerim okunarak sürgünde ölenler için dua edildi. Daha sonra Babalı Mahallesinde Çerkes ve Abhazlar'ın sığındığı mağara gezilirken, ölenlerini ruhuna ithafen denize karanfil ve çelenk bırakıldı. 

Programa Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan, Abhazya Türkiye temsilcisi İbrahim Ayüzba, Abhazya Türkiye Temsilcisi Yardımcısı Kafkas Atrışba,Cansuhlazba, Abhaz Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Atanur Aksoy, Kocaeli Abhaz Derneği Başkanı Hasan Konca, İstanbul Abhaz Derneği Başkanı Albuz Yağan,Sinop Abhaz Derneği Başkanı Yüksel Ayüzba, Babalı Muhtarı Metin Yürük ve diğer dernek başkanları ve yönetimleri katıldı.

Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan yaptığı konuşmada, ilk olarak dört beş sene önce anma programına katıldığını ifade ederken, ‘’ Pandemi sürecinde ancak bu kadar oldu. Önümüzdeki senelerde inşallah önceki senelerde olduğu gibi anma coşkusunu bir daha yaşarız. Dünyanın hiçbir yerindeki hiçbir vatandaşın önceden yaşanmış bu zulümleri yaşamamasını istiyoruz Türkiye Cumhuriyeti olarak, yerel yönetimler olarak her daim yanınızda olduğumuzu söylemek istiyorum.’’ dedi.

Anma programında açıklama yapan Kocaeli Abhaz Derneği Başkanı Hasan Konca, pandemi dolayısıyla sadece dernek ve dernek temsilcileri ile bu sene anma programı düzenlendiğinin altını çizerken, ‘’ Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tahir Büyükakın Başkanımızın sizlere selamı var. Sadece zeytin fidanı dikmek değil, atalarımızı anmak üzere bölgeye kültür evi ve anıt çalışması yapılacağı müjdesini verdi. Bunu da buradan aktarmış olayım. Tahir Başkanımıza ve değerli Kandıra Belediye Başkanımız Adnan Turan’a da bize her durumda sağladıkları destek için teşekkür ediyorum ‘’ dedi.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
Copyright 2019 Kandiralilar.com Tüm hakları saklıdır.
Sistem : Gazisoft