YEREL GÜNDEM
Giriş Tarihi : 03-03-2021 19:59   Güncelleme : 03-03-2021 20:07

Engelli gencin fotoğrafı Amerika’da bilboardda sergileniyor.

Sezer ellerini kaldırıyor bilboardda

Engelli gencin fotoğrafı Amerika’da bilboardda sergileniyor.

Engelli gencin fotoğrafı Amerika’da bilboardda sergileniyor.

Görsel sanatlar öğretmeni Leyla Emektar, açık omurga hastası eski öğrencisinin fotoğrafını Amerika’da düzenlenen uluslar arası bir yarışmaya gönderdi Gönderilen fotoğraf 15 bin 912 eser arasında ilk otuza girdi.

Kocaeli'nin Kandıra ilçesinde 2017 yıllarına kadar öğretmenlik yapan Leyla Emektar, Nagihan ile Ayhan Yaşar çiftinin iki çocuğundan biri olan ve açık omurga hastası ola-rak dünyaya gözlerini açan Sezer Yaşar'ın okulunda görsel sanatlar öğretmeni olarak çalıştığı dönemde, öğrencisi Sezer'in yaşama bakışını anlatmak amacıyla 3 yıl boyunca günlük hayatını fotoğrafladı.

Bu fotoğraflardan biri Leyla Emektar tarafından Amerika’da düzenlenen ‘’ Farklılıklarımızı kucaklama’’ isimli foto yarışmasına gönderildi. ‘’Sezer ellerini kaldırıyor’’ isimli fotoğraf dünyanın dört bir yanındaki 412 okuldan128 ülke ve 48 eyaletten 15.912 sanat eser arasından ilk otuza girmeyi başardı.

’’ Sezer Ellerini Kaldırıyor" isimli eser aynı zamanda eserden etkilenen Amerikalı bir şairin yazdığı ‘’Blue Light Press’’  tarafından bu sonbaharda yayınlanacak olan Amerikalı şair Carey Link’in şiir koleksiyonu ‘’ To Light a House of Bones'’ isimli şiir kitabında  yayınlanacak.

Öğrenci ve öğretmenler tarafından çekilen fotoğraf ve resimlerin yarıştığı yarışmada eser-lerin % 65'inden fazlası öğrencilerden geldi.  Dereceye giren otuz eser 20 Ocak - 1 Nisan 2021 arasında Bayfront Park'ta bilboardlarda sergileniyor. 2004 yılından bu yana gerçek-leştirilen programla, 397.000'den fazla öğrenci, 1.032'den fazla öğretmen EOD eğitim programlarına katılma hakkı elde etti.

Leyla Emektar Kimdir?

                1972  yılında Adana’da doğan fotoğrafçı, İlk-Orta-Lise eğitimini aynı ilde tamamladıktan sonra, Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümünü bitirip,1995 yılında Görsel Sanatlar Öğretmeni olarak Öğretmenliğe başladı. Aktif olarak görevini sürdüren  sanatçı, aynı zamanda ,yarı zamanlı olarak Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümünde de ders vermeye devam etmektedir.

                Fotoğraf dernekleri ve fotoğraf gruplarına Work Shop şeklinde eğitimler vermekte olan sanatçı, Uluslararası Fotoğraf Sanatı federasyonu (FIAP) tarafından  2012  yılında AFIAP, 2014 yılında EFIAP ünvanını almaya hak kazanmıştır.

                2014 yılında Global Photographıc Union (Küresel Fotoğraf Birliği) tarafından GPU CR2 ünvanı verilmiştir. Eserleri, Ulusal ve Uluslararası yarışmalarda 250‘den fazla ödüle layık görülmüştür.

                2013 yılında A.B.D. California Dijital sanatlar müzesi tarafından eserlerine Yıldız Sanat Ödülü (Stellar Art Awards) verilmiş. Bir eseri, Portekiz’de bulunan Ovar Museum’a alınmış.

                2010-2012 ve 2014 yıllarında üst üste 3 kez Devlet Fotoğraf yarışmasında Creative fotoğraf alanında, başarı ödülü almıştır.

                2015 yılında UNESCO ve Chine HPA (Humanıty Photo Awards) tarafından ortak düzenlenen belgesel portfolyo yarışmasında başarılı bulunarak, Çin’e davet edilmiştir.

                Avusturya’da yapılan “The Alfred Fried Photography Award” fotoğraf yarışmasını kazanarak Dünya Barış Fotoğraf ödülleri törenine davet edilmiş ve Dünyada, 2016 yılı Barış fotoğraf ödüllerine layık görülen beş fotoğrafçıdan birisi olmuş ve eseri, kalıcı olarak Avusturya Parlamento Müzesine alınmıştır.

                2016 yılında İtalya, Siena’da düzenlenen Uluslararası fotoğraf festivalinde,127 ülke ve 45.000 fotoğraf arasından, seyahat kategorisinde, birincilik ödülünü almaya hak kazandığından, İtalya’ya davet edilmiş ve “Altın Pangea” ödülünü Türkiye’ye getirmiştir.                  

                2016 yılında Birleşik Arap Emirliklerinde Hamdan Bin Muhammed Bin Rashid Al Maktoum’un Dubai’de düzenlediği ‘’HİPA ‘’ yarışmada Creative alanında dereceye girerek Dubai’ye davet edilmiştir.

           2017 yılında gezi fotoğrafçılığı ,  2018 yılında ise creative alanında ödüllendirilmek üzere Sharjah Emirliğinin davetlisi olarak Birleşik Arap Emirliklerine davet edilmiştir.

         2018 yılında Çin’de Dünyanın en iyi 10 fotoğrafçısı mottosuyla düzenlenen belgesel fotoğraf yarışmasında dereceye girerek Çin’e davet edilen on fotoğrafçıdan biri olmuştur.

         2019 yılında Seul’da yapılan Uluslarası festivale davet edilerek fotoğrafları Seul’de festival boyunca sergilenmiştir.

                Uluslararası önde gelen Fotoğraf dergilerinde kişisel röportajları yayınlanmıştır.

                “Yaşamın Öteki Yüzü” isimli interaktif fotoğraf sergisini, fotoğraf sanatçısı Kemal Kaya ile birlikte gerçekleştirerek,Türkiye’de bir ilke imza atmıştır.

                Engelli bir bireyin günlük yaşantısını ve yaşama bakış açısını konu alan, belgesel nitelikli bir proje “Sezer’in Günlüğü” isimli fotoğraf sergisini, fotoğraf sanatçısı Hakan Tokuç ile birlikte gerçekleştirmiştir.

                Çeşitli Ulusal ve Uluslararası fotoğraf festivallerine, kişisel ve karma sergiler ile katılmaktadır. Ulusal ve Uluslararası  çeşitli fotoğraf yarışmalarında jüri üyelikleri yapmaktadır. Yaratıcı (Creative) fotoğraf çalışmalarına devam etmektedir. Evli ve iki çocuk annesidir.

                              

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
Copyright 2019 Kandiralilar.com Tüm hakları saklıdır.
Sistem : Gazisoft