YEREL GÜNDEM
Giriş Tarihi : 03-02-2021 23:52   Güncelleme : 04-02-2021 00:02

Defneye olan talebi pandemi bile engelleyemedi

Defneye olan talep artarak devam ediyor

Defneye olan talebi pandemi bile engelleyemedi

Defneye olan talebi pandemi bile engelleyemedi

Kocaeli'nin Kandıra İlçesinde doğal olarak yetişen ve bir diğer ismi de taflan olan defne bitkisine olan talep, pandemi döneminde dahi hiç etkilenmeden devam ediyor.

Tonu alıcısına göre 900 tl ile 1800 arasında alıcı bulan defne yaprağı, bölge insanı için en önemli gelir kaynakları arasında bulunuyor. Kandıra bölgesinden yaklaşık 4 bin ton defne yaprağı hasadı yapılıyor. Orman Genel Müdürlüğü Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü tarafından belirlenen sürelerde bölge bölge köylüler tarafından kesilerek hasadı yapılan defne bitkisi ilaç, kozmetik ve gıda sanayisinde kullanılmak üzere Eylül-Mart döneminde hasat ediliyor. Son olarak hasat izni verilen Kandıra Babaköyü Mahallesi'nde defne hasadına başlandı. Hasadın yaklaşık on-on beş gün sürmesi bekleniyor.

Üç yılda bir hasat ediliyor

Ormanlık alanlarında köylüler tarafından hasadı yapılan defne bitkisi traktörlerle ana yola taşınarak alıcısına teslim ediliyor. Yaklaşık 3 yılda bir hasadı yapılan defne bitkisi tarımla uğraşan bölge insanına büyük bir gelir kapısı olarak ilçe ekonomisine katkı sağlıyor. Defne bitkisi, alıcılar tarafından köylüden tonu 900 tl'ye alınarak  yaş olarak fabrikalara satılıyor. Toplanan defne bitkisi Kandıra Kefken'de bulunan defne tesisinde kurutulmasının ardından yaprak olarak ilaç, gıda ve kozmetik sektöründe kullanılmak üzere işleniyor.

Başkan Turan: Üretimi artırmaya çaba sarf ediyoruz

-Bir adı defne bir adı taflan olan bitkinin Kandıra için önemine değinen Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan, Kandıra'da ekonomik değeri olan dünyada ilaç, gıda, kozmetik sektöründe kullanılan bu bitki Kandıra'da çiftçimizin gelir kaynağı olmaya devam ediyor'' dedi. Defne bitkisinin yurtdışı alıcılarla beraber ülke ekonomisine de ciddi katkılar sağladığını ifade eden Turan, '' Defne, hasat döneminde iş ihtiyacı olan vatandaşlarımıza da bir gelir kapısı oluyor.Yeni ekilen alanlarla beraber defne bitkisinin ekonomiye güç katması için çevre Şehircilik, Orman Müdürlüğümüz ve Kandıra Belediyesi olarak defne organizasyonuna devam ederek yeni alanlarla üretimi artırmaya çaba sarf ediyoruz. Yeni ekilen alanlarla birlikte Kandıra'da üretilecek defne yaprağı sirkülasyonu daha da çok artarak yeni işletmelerin kurulmasına imkan sağlayacak. Buda istihdamla alakalı Kandıra halkına  Kandıra ekonomisine ve ihracatla ülke ekonomisine değer katacak.'' dedi.

Kurutma tesisi sahibi Buruş: Defne kriz, pandemi dinlemiyor

-İlçede 20 yıldır defne yaprağı işi yapan ve defne kurutma tesisi sahibi olan Kandıra Belediyesi Meclis Üyesi Fahri Buruş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, toplanan defne bitkisini tırlarla kendilerine ait işletmede işleyerek piyasaya sattıklarını söyledi. İşletmede bulunan fırınlarda iki gün kurutulan defne yaprağının daha sonra çırpılarak dalından ayrıldığını ifade eden buruş, '' Kurutulduktan sonra yemyeşil çıkıyor. Sonra seçilme aşamasına geliyor. Boy boy seçiliyor daha sonra ihracatçıya satıyoruz. Kandıra için çok büyük bir gelir kaynağı. Şu pandemi döneminde bile tüm bölge halkı ormanlarda defne kesiyor'' dedi.

Yıllık olarak en az beş yüz ailenin bu sektörden geçimini sağladığını belirten Buruş, '' Kandıra olarak yıllık 4 bin ton üretim yapılıyor. Yüzde doksanı ilaç sanayinde,  yüzde onu baharat ve kozmetikte kullanılıyor. Yıllardır bu işi yapıyoruz. Ne kriz, ne savaş, ne fırtına, ne pandemi hiç bir şey dinlemiyor. Hiçbiri etkilemiyor. Hep getirin getirin diyorlar.Her şeyde kriz vardır bu defne yaprağında hiç bir zaman olmadı olmuyor. Ne kriz ne savaş hiç biri etkilemiyor çünkü ilaç sektöründe kullanıldığı için dünyada kriz olsa bile yine getirin yine getirin diyorlar'' şeklinde konuştu.

Çiftçi Özlem Eroğlu: Kardeşlerimize, eşlerimize yardımcı olmak için buraya geldik

-Babaköy Mahallesine taflan kesmeye yardıma gelen Özlem Eroğlu, günlük yerine göre bir buçuk iki ton civarında defne kestiklerini ifade ederken '' Biz şu an burada taflan kesiyoruz. Bunları bağlayıp traktörlere yükleyip kantara bırakıyoruz. Kardeşlerimize, eşlerimize yardımcı olmak için buraya geldik'' dedi.

Çiftçi Yusuf Şahin: Meşakkatli ama zahmet olmasa rahmet olmuyor

-Orman İşletme Müdürlüğünün bölgede verdiği defne kesim işini yaptıklarını söyleyen Babaköy Mahallesinden Yusuf Şahin, '' Köyümüzün etrafındaki ormanlardaki bu defne kesme işi yapılarak  buradaki küçük bir fabrikada işlenip yurt içi ve yurt dışına gönderiliyor. Biraz meşakkatli bir iş. Ama zahmet olmazsa rahmet olmuyor. Köylümüz için bir geçim kaynağı. Hayvan gibi, bahçesindeki fındığı gibi. Hem memleket hem köylü kazanıyor'' dedi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
Copyright 2019 Kandiralilar.com Tüm hakları saklıdır.
Sistem : Gazisoft