YEREL GÜNDEM
Giriş Tarihi : 07-10-2020 19:12   Güncelleme : 19-10-2020 10:18

Tarihi top denizden çıkarıldı

Tarihi top müzeler müdürlüğüne götürüldü

Tarihi top denizden çıkarıldı

Tarihi top denizden çıkarıldı

Kandıra Seyrek sahili Seyrek Kalesi civarında fark edilen  top Kocaeli Müzeler Müdürlüğü ekipleri tarafından gerçekleştirilen dalışla denizden çıkarıldı.

Alınan bilgilere göre, Kocaeli Müze Müdürü Serkan Gedük'ün de katıldığı dalışta, sualtı arkeolog ekipleri Kandıra Seyrek Koyunda top mermisinin çıkarılması için çalışma yaptı. Su altında 19. yüzyıldan kaldığı değerlendirilen top, balıkçı teknesi yardımıyla halat bağlanarak çıkarılarak Bağırganlı Limanından Kocaeli Müze Müdürlüğüne götürüldü.

Kandıra Kaymakamı Mehmet Ünal, Garnizon Komutanı ve 7. Komando Tugay Komutan Yardımcısı Albay Atakan Ak, Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan, Kandıra Jandarma Komutanı Hasan Dombaycı da dalışı izledi.

Kandıra Belediye Başkanı AdnanTuran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çıkarılan eserin 1800 ile 1900 yıllardan kalma bir top olduğunu değerlendirdiklerini ifade ederek, "Sahil kenarındaki mevzilerden denize düştüğü düşünülüyor. Çıkarıldıktan sonra Kocaeli Müze Müdürlüğümüzde sergilenecek. Belki ilerleyen zamanlarda Kandıra'da çıkarılacak diğer eserlerle birlikte ilçemizde bir açık hava müzesi ya da daha farklı bir müzede bunların hepsini sergilemek istiyoruz." diye konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
Copyright 2019 Kandiralilar.com Tüm hakları saklıdır.
Sistem : Gazisoft