YEREL GÜNDEM
Giriş Tarihi : 09-08-2020 14:43

Kütür kütür karpuz artık sofralarda

Kandıra karpuzu sofralarda yerini aldı

Kütür kütür karpuz artık sofralarda

Kütür kütür karpuz artık sofralarda

Kocaeli'nin Kandıra ilçesinde hasadına başlanan organik karpuz,  sofraların vazgeçilmezleri arasında.

Kendine has tadı,  doğal aroması, kabak aşısız olması ve kütür kütür kıvamı  ile ünlenen  Kandıra  karpuzu  bu sene de sofralarda yerini almaya başladı. Temmuz ayının sonlarına doğru hasadına başlanan fakat bu yıl yoğun yağmur nedeni ile hasadı Ağustos  ayına sarkan bölgeye has karpuz özellikle bölgeye gelen turistlerin ilgi gösterdiği Kandıra karpuzu, pazar ve marketlerde kilogramı 2-3 liradan satışa sunuluyor.

‘’Eşsiz bir lezzete ve aromatik bir tada sahip kütür kütür karpuz’’

Kandıra’nın karpuz üretiminde en önde mahallelerinden olan Döngelli Mahallesi Muhtarı Barış Yaşar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kandıra karpuzunun lezzetinin bölgenin doğası, arazi yapısı ve iklim şartlarının yanında, Karadeniz bölgesinde nem oranı yüksek ortamda ve tamamen organik hayvan gübresi ile yetiştirilmesi sonucu oluştuğunu söyledi. Kandıra'da karpuzun kabak aşısız olarak yetiştirildiğini ifade etti. Kandıra karpuzunun en büyük özelliklerinden birisinin  eşsiz bir lezzete ve aromatik bir tada sahip olması olduğuna dikkat çeken Yaşar,’’  Bizim tarla yapımıza göre Kandıra karpuzunun güneye cephe paralel bir şekilde tarlaların eğiminde yetişmesi karpuzun tadında çok önemlidir. Karpuz suyu çok sevmez. Çiftçilerimiz yağmur yağmazsa aşırı sulama yapmazlar. Kandıra karpuzu ağzınıza attığınızda pişmaniye gibi erir gider ‘’dedi.

Muhtar Yaşar: ‘’Bu lezzeti tatmak isteyenleri Kandıra’ya bekliyoruz’’

Kandıra karpuzumuz kurban bayramı ile birlikte tezgahlara inmeye başladı ğını ifade eden Yaşar, ‘’ Karpuzumuzu sadece  Kandıranın  yerel halkı değil dışarıdan gelen misafirlerimize, turistlere de tattırıyoruz  ve beğeniyorlar. Müthiş bir sirkülasyon var bu lezzet tatmak isteyenleri Kandıramı’za bekleriz.  Buyursunlar gelsinler.  Bu eşsiz lezzet çiftçilerimizin emeğinin karşılığı  olarak kilosunu iki liradan satışa sunulmuştur.  Toptan satışlarımızda devam etmektedir. Ton bazında ihtiyaçlarınızı karşılamaya müsaitiz ‘’ diyerek sözlerini sürdürdü.

Karpuz üreticisi , Osman Çakır: ‘’Talep gayet iyi’’

Karpuz üreterek yol kenarında traktör kasasında ürettiği karpuzları satan çiftçi Osman Çakır satışların gayet iyi olduğunu ifade ettiği açıklamasında, ‘’ Şu anda iyi gidiyor. Talep var. Günde dört beş yüz kilo karpuz satıyoruz. Kilosu 2.buçuk lira ‘’ dedi.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
Copyright 2019 Kandiralilar.com Tüm hakları saklıdır.
Sistem : Gazisoft