YEREL GÜNDEM
Giriş Tarihi : 02-07-2020 19:35   Güncelleme : 02-07-2020 19:40

Katırcıoğlu keten hasadına yardım etti

Keten adına önemli haber ilk hasat yapılıyor

Katırcıoğlu keten hasadına yardım etti

Katırcıoğlu keten hasadına yardım etti 

AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, Kandıra’da deneme amaçlı ekimi yapılan ve olgunlaşmasının ardından hasadına başlanan Keten tarlasına giderek, keten hasadına yardım etti ve incelemelerde bulundu. 

Alınan bilgilere göre Kandıra bölgesinde uzun yıllardır üretimi duran ve ekimi yapılmayan keten bitkisinin geliştirilmesi için bir dizi çalışma başlatıldı. Deneme amaçlı olarak ekimi yapılan keten tarlasının olgunlaşmasını ardından hasadına başlandı. Kandıra AK Parti İlçe Başkanı Erol Ölmez ile birlikteGoncaaydın Mahallesi Saltıklar mevkiinde keten hasadını görmek üzere tarlaya gelen AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, tarlada incelemelerde bulundu ve hasada yardım etti. 

Keten hasadına yardım eden milletvekili Katırcıoğlu, yeniden keten ekiminin Kandıra tarım sektörü için önemine değindi. Keten bitki ekiminin 2 bin yıllık bir gelenek olduğunu ifade eden Katırcıoğlu sözlerini,‘’ “Coğrafik işaretli Kandıra Bezi‘nin hammaddesi Keten’in, Kandıra toparlaklarında tekrar hayat bulması bölgemiz tarımı adına çok önemlidir. Keten başta yağı ve lifi ile sanayide ve tekstil’de kullanılan, çok amaçlı bir ürün olup kaybolan değerlerimizdendir. Bu vesileyle Keten’in Kandıra Bezi’nin ana vatanında tekrar hayat bulmasında emeği olan İlçe Başkanımız Erol Ölmez'e bu güzel çalışmasından dolayı ayrıca teşekkür ediyorum.” diyerek sürdürdü. 

Keten bitkisi binlerce yıldır dokumada ve Kandıra bezinin üretiminde  kullanılmaktaydı.  Keten lifleri tekstil sanayinde kullanılmakla beraber, keten tohumunun ise onlarca faydası bulunuyor. B12 ve Omega 3 açısından oldukça zengin olan keten tohumu bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olurken kabızlığı engelliyor. Kan şekerini, kolesterolü dengeliyor ve kilo vermeye yardımcı oluyor.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
Copyright 2019 Kandiralilar.com Tüm hakları saklıdır.
Sistem : Gazisoft