ÖZEL HABER
Giriş Tarihi : 20-04-2020 21:32   Güncelleme : 20-04-2020 21:37

Kandıralı çiftçiler yasakta tarlada olmaktan çok memnun

Köyde yaşayanların %80’i 65 ve üstü yaşta

Kandıralı çiftçiler yasakta tarlada olmaktan çok memnun

Kandıralı çiftçiler yasakta tarlada olmaktan çok memnun

Coronavirüs salgını nedeni ile uygulanan dışarı çıkma yasağından muaf tutulan çiftçiler ve tarım sektörü üzerine Kandıra Ziraat Odası Başkanı Erdal Çetin ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

Kocaeli Bölgesinde tarın ağırlıklı bir ilçe olan Kandıra’nın tarımda ki durumu ve koronovirüs nedeni ile tarımda yaşanan sıkıntıları AA Kandıra Muhabirine değerlendiren Çetin, çiftçilerin sokağa çıkma yasağından muaf tutulmasının tarım adına çok önemli olduğunu ifade ederken bundan duyduğu memnuniyeti ve tarımdaki sorunları dile getirdi.

Çetin, ‘’ Genç nüfusu köylerde tutmakta zorlanıyoruz’’

-1988 yılında işçi olarak başladığı Ziraat Odasına 2019 yılında başkan olarak devam eden Kandıra Ziraat Odası Başkanı Erdal Çetin, 3 tarım danışmanı, 5 ziraat mühendisi toplamda sekiz personeli olarak görev yaptıklarını ifade ederken,  kar amacı gütmeksizin çiftçilere tarım ilaçları ile tohum satışı da yaptıklarını söyledi. Çetin dijital toprak tahlillerinin de ücretsiz olarak yapıldığını  sözlerine ekledi. Ziraat Odası olarak şu ana kadar yapılan hizmetlerin yanında çiftçinin oda teknik personellerinin hizmetlerinden faydalanmalarını istediklerini ifade eden Çetin, ‘’Genç nüfusumuzu köylerde tutmakta zorlanıyoruz. Köylerde genç neslin tutulabilmesi için devletinde elini taşın altına elini koyması gerekiyor. Örneğin tarım Bağkur primleri aylık bin liraya yakın bir sigorta primi çıkmakta. Bu primin yüzde ellisinin devlet tarafından karşılanması sonucu belki göçü bir nebze engellemiş oluruz.’’ Dedi.

Çetin: ‘’1 litre süt satıp 1 bardak çay içiyorsunuz’’

-Koronavirüs salgını nedeni ile zorluklar çektiklerini ifade eden Çetin, ‘’Bu sayede tarımın önemi bir kez daha vurgulanmış oldu. Bakıyorsunuz tüketici telefon televizyon araba peşinden ziyade gıda peşinde. Bizim üretmekten yana sorunumuz yok pazarlama sorunumuz var. Çiftçimiz üretiyor fakat ürününü değerinde satamayınca mağdur oluyor. Bunun yanında Türkiye’nin sorunu girdi maliyetlerinin yüksek olması, mazot, gübre, ilaç gibi ürünlerin her sene yüklü miktarda artması fakat, çiftçinin ürettiği ürünün hala aynı seviyelerde ilerlemesi. Bu gün bakıyorsunuz bir litre süt satıp bir bardak çay içiyorsunuz. Bu bizim için tarımın gelişmesi için çok büyük engel. Devlet politikasının bunları göz önüne alması tarım girdilerinin maliyetlerini düşürmesini veya süspanse edilmesi bizim için çok uygun olacaktır’’ dedi.

Çetin: ’’ Toptancı pazarı kuracağız’’

-Çiftçiler için çok önemli bir porojenin müjdesini de veren Çetin, Kandıra Kaymakamlığı tarafından Kırkarmut Bölge okulunun yanında tavsiye edilen 5 dönüm kadar bir yerde Kandıra Belediyesi ile birlikte bir toptancı pazarı, bir kantar ve sosyal tesis yapmayı düşündüklerini ifade eden Çetin, ‘’ Bizim bölgemizin %70’ i fındıkçılıkla geçimini sağlıyor. TMO’yu (Toprak Mahsulleri Ofisi) buraya getirirken depo sorunumuz ortaya çıkıyor. Buraya aynı zamanda 2 bin m2 kapalı alan depo kazandırmayı düşünüyoruz. Bu virüs olayı ortaya çıkmasaydı şimdiye kadar tüm bunlar gerçekleşecekti. İnşallah önümüzdeki dönem bunları gerçekleştireceğiz’’ dedi.

Çetin: ‘’ Köyde yaşayanların %80’i 65 ve üstü yaşta’’

-Tarımda çalışan 65 yaşın ve genç nüfusun sokağa çıkma yasağından muaf tutulmasının tarımda çalışanların önünü açtığını ifade eden Çetin, ‘’ Bölgemizde üretim yapmamızda sıkıntı yok demiştim. Evet köylümüz canla başla çalışıyor. Köyde yaşayanların % 80’i 65 ve üstü olduğu için mutlaka köyde çalışan kişilerden birinin şehirde olması ve köye gelmesi tarımın canlanmasına sebep oldu bu hususta teşekkür ediyoruz. Tarımın ayakta kalmasını hepimiz istiyoruz tarım varsa biz varız biz ürettiğimiz sürece herkes tok kalacaktır.’’ Dedi

Çetin: ‘’ Sokağa çıkma yasağı çiftçiler için çok önemli’’

-Sokağa çıkma yasağının kaldırılmasının çiftçiler için çok önemli olduğuna değinen Çetin, ‘’ Gümrük kapılarının kapalı olması bizim kendi üretimimizi zorunlu hale getirmiştir. Biz üretmek zorundayız. Ürettiğimiz sürece Türkiye’nin aç kalmayacağına, biz ürettiğimiz sürece çiftçilerimizin kazanacağına, Türkiye’nin kazanacağına inanıyorum. Bu hususlarda bizlere her konuda yardımcı olan sayın kaymakamımız ve belediye başkanımıza ayrıca teşekkür ediyorum’’ diyerek sözlerini sonlandırdı.

Cihan Koç, ‘’ Biz üretmezsek herkes aç kalır bizde aç kalırız’’

-Bozburun Yeniköy Mahallesinde geçimlerini çiftçilik ve tarımla sağlayan Koç ailesinin fertleri Cihan Koç(31) ve eşi Elif Koç (25) sezonun gelmesi dolayısıyla serada mahsus yetiştirmek için çalışmaya başladıklarını ifade ettiler. Sera başta olmak üzere açık arazide karpuz ve sebzenin her türünü yetiştirdiklerini ifade eden Cihan Koç, bilinçli tarım yapmaya çalıştıklarını ifade etti. Seralarda biber domates tarzı ürünler yetiştirdiklerini söyleyen Koç, ‘’ Ekimden itibaren yaklaşık 50-60hasat etmeye başlıyoruz ve yakın çevrelerdeki pazarlarda ürünlerimizi pazarlayarak satıyoruz.’’ Dedi.

Sokağa çıkma yasağının ülkenin ve insanlarımızın sağlığı için yapılması gereken bir şey olduğunu ifade eden çiftçi Koç, ‘’ Çiftçilerimizin bu kapsamda tutulmaması da üretimim kısıtlanmaması için gerekliydi bu günün üretimi kesildiğinde yarının üretimi de kesilir. Gelecek tarımda var tarım gelecekte. Biz üretmezsek herkes aç kalır. Bizde aç kalırız’’ diyerek sokağa çıkma yasağından çiftinin muaf tutulmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti.

 

 

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
Copyright 2019 Kandiralilar.com Tüm hakları saklıdır.
Sistem : Gazisoft