ÖZEL HABER
Giriş Tarihi : 06-12-2019 21:10   Güncelleme : 06-12-2019 22:05

Biri hindi mi dedi

Canlısı Efe’den, nar gibi kızarmışı Mavi Köşe’den

Biri hindi mi dedi

Canlısı Efe’den, nar gibi kızarmışı Mavi Köşe’den

Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde, tamamen doğal ortamda ve doğal ürünlerle köy sakinlerince yetiştirilen, lezzetiyle ünlü "Kandıra hindisi" 150 liradan başlayan fiyatlarla yılbaşı sofralarında yerini almaya hazırlanıyor.

Meralarda 8 ay boyunca mısır, fındık, buğday, ayçiçeği ve kekik gibi doğal ürünlerle yetiştirilen Kandıra hindisi, yılbaşına sayılı günler kala sofraları süslemeye hazırlanıyor. Hindi yetiştiricileri, ellerindeki hayvanları yılbaşı öncesinde bitirmeyi planlıyor. Yılbaşı öncesi, yılbaşı masalarında ve sonrasında lezzeti nedeni ile tercih edilen hindi, özellikle hindi ciğeri ve kuş üzümlü içli pilavı ile damaklarda unutulmaz bir lezzet bırakıyor. Kandıra hindisi muhafazakar kesim tarafından da yılbaşı sonraları en çok tercih edilen lezzet olarak kabul ediliyor.

KANDIRA HİNDİSİ YEMEYEN HİNDİ YEDİM DEMESİN

Kandıra'da yetiştiriciliğini dedelerinden öğrenen ve hindi yetiştirme işini hem gelenek hem de ticaret için yetiştiren hindi üreticisi Gebeli Mahallesinden Uğur Efe (32) ve babası Zülküf Efe  (65), AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçenin önemli değerlerinden biri olan hindiden yemeyenin hindi yediğini söylememesi gerektiğini ifade etti.  Efe, ‘’ Kandıra hindisinin doğal yemlerle ve gezerek beslendiği için lezzetiyle üne kavuştuğunu dile getirirken, "Dededen beri bu işle uğraşıyoruz. Bu işi severek yapıyoruz tamamen doğal besliyoruz. Hindiyi yumurtadan kendimiz çıkarıyoruz. Yaklaşık 7-8 ayda yetişiyor. Merada gezdiriyoruz. Kandıra hindisinin lezzetli olmasının sebebi tamamen doğal yetişmesi, suni yem kesinlikle yemiyor ve arpa, buğday, mısır birde arazide börtü böcekle besleniyor. Onun için Kandıra Hindisi diğer hindilerle kıyaslanamaz. " dedi.

HİNDİ KANDIRANIN ÜNLÜSÜDÜR

Her yıl 4-5 yüz tane hindi yetiştirdiklerini ifade eden Uğur Efe, ‘’ belli müşterilerimiz var. Zaten alan bir sonraki yıl yeni müşteriler getiriyor. Kilo olarak dişiler 6-7 kilo gelir erkekler 10-12 kg gelir lezzet bakımından tercihe bağlı fakat çoğu kişi dişilerin lezzetli olduğunu söylüyor yağlı olduğu için dişi hindiyi tercih ediyor. Bu hindi Kandıranın ünlüsüdür. Kandıra hindisini yemeyen kesinlikle hindi yedim demesin. Marketten aldım, hindi yedim. Yılbaşında yedim, şurada yedim burada yedim demesin. Gelsin buradan alsın yesin ondan sonra her sene yanına beş on kişi alsın gelsin. Bende bu işi daha da büyüteyim. Lezzet, yetiştiricilik konusunda, organik olarak iddialıyız. Herkese tavsiye diyorum’’ dedi

KİLOSU 30-35 LİRA

Genelde hindilerin bakımı ve meralarda otlatılası ile ilgilenen Baba Zülküf Efe ise yerel lehçesi ile yaptığı samimi açıklama da, ‘’Kandıra hindisi bir numaradır. Doğal bakımdan hep doğada gezer. Bu sene kilosunu 30- 35’ e alırlarsa vereceğiz. Doğal olduğu için daha güzel oluyor. Bütün arazide geziyor ne bulursa onu yiyor. İçerde buğday, arpa, mısır yediriyoruz. Kandıra hindisi bir numaradır gelsin hindi görsünler ‘’ dedi.

Canlı, temizlenmiş hindi sipariş hattı: 0543 536 7578

HİNDİYİ MAVİ KÖŞE FARKI İLE TADIN PİŞMAN OLMAYIN

Şüphesiz Kandıra Hindisinin en lezzetli hali, içi içli pilav ile dolu ve üzeri nar gibi kızarmış hali. Yani hindi dolması. Hindi dolması yiyebileceğiniz en güzel ve tek mekan ise kuşkusuz Kandıra Mavi köşe Lezzet Lokantası.

Senenin belli dönemlerinde Kandıra Hindisi ve içli pilavın muhteşem lezzetini tatmak, Kandıra Hindisinin mükemmel tadına tat üstüne tat katmak ve misafirlerine bu lezzeti ikram etmek isteyenlerin en önemli uğrak yeri Mavi Köşe Lezzet Lokantası olarak karşımıza çıkıyor.

İster sipariş verin alıp götürüp ailenizle yiyin, ister Mavi Köşe Lezzet Lokantası hazırlasın yine afiyetle oturup tadını çıkarın. her zaman taze, her zaman lezzetli, her zaman temiz, her zaman kaliteli, her zaman saygılı, 1991’den bu güne hizmetinizde ve her zaman bir numara Mavi Köşe Lezzet Lokantası. Farkı adında ve tadında… Tercih sizin…

Nar gibi kızarmış içli pilavlı hindi dolması sipariş hattı: 0262 551 4275

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
Copyright 2019 Kandiralilar.com Tüm hakları saklıdır.
Sistem : Gazisoft