YEREL GÜNDEM
Giriş Tarihi : 16-07-2019 10:36

Kandıra Karpuzu Yakında Tezgahlarda Olacak

Kandıra karpuzu, biber, domates, salatılık, fasulye Kandıraya has ne varsa tezgahlarda artık

Kandıra Karpuzu Yakında Tezgahlarda Olacak

Kandıra Karpuzu Yakında Tezgahlarda Olacak

Kandıranın kendine has aroması ve tadıyla büyük beğeni toplayan karpuzu Kandıra Karpuzu, tarladan sofralara gelmek için gün sayıyor. Kandıra bölgesinde ait domates, biber, patlıcan,salatalık ise yavaş yavaş sofralarda yerini almaya başladı.

Kandırada yetiştirilen Kandıra Karpuzu her geçen gün ününe ün katarak yiyenlerin büyük beğenisini kazanıyor. Kendine has tadı, doğal aroması, sulu ve kütür kütür kıvamı nedeni ile Türkiye genelinde üne kavuşan karpuz bu senede sofralarda yerini almaya hazırlanıyor. Temmuz ayı sonlarına doğru olgunlaşan Kandıra karpuzu özellikle tatilcilerin yoğun ilgisi nedeni ile yaklaşık 1,5 ay gibi kısa sürede tükeniyor. Şu an kilosu 1.25 liradan üreticiden alınan Kandıra karpuzunun bu yıl ki kilo fiyatının 1.5 ila 2 lira arasında olması bekleniyor.

Karpuz üreticisi İsmail Ceyhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kandıra karpuzunun lezzetinin bölgenin doğası, arazi yapısı ve iklim şartlarının yanında, Karadeniz bölgesinde nem oranı yüksek ortamda ve tamamen organik hayvan gübresi ile yetiştirilmesi sonucu oluştuğunu söyledi. Kandıra’da karpuzun fideden yetiştirildiğini ifade eden Ceyhan, ‘’ Kandıra karpuzunun en önemli özelliğinden bir tanesi de aşılama yapılmamasıdır. Diğer bölgelerde daha iyi verim alabilmek adına maalesef kabak aşısı denilen aşı yapılmaktadır. Karpuzu kestiğinizde içinde beyazımsı damar karpuzda kabak aşısı olduğunun göstergesidir.’’ Dedi.

Yol kenarlarında daha hasat yapılmadan dışarıdan gelen karpuzu Kandıra karpuzu diye satanların olduğunu söyleyen Ceyhan, ‘’ Halden aldıkları karpuzu daha şimdiden Kandıra Karpuzu olarak satanların takip edilmesi Kandıra Karpuzu adına önemlidir. Çünkü Kandıra karpuzunun haklı olarak elde ettiği nam, dışarıdan gelen karpuzun Kandıra karpuzu namıyla satılması sonucu yara almaktadır. Hem vatandaşlarımızı hem yetkililerimizi bu hususta dikkatli, olmaya davet ediyoruz. Kandıra Karpuzu yaklaşık 15 gün sonra sofralarda yerini almaya başlayacaktır’’ dedi.

Ceyhan, üretilen karpuzların büyük kısmının Kandıra genelindeki marketlere verildiğini ya da yol kenarlarında üreticiler tarafından satıldığını hedef müşterisinin ise tatilciler olduğunu sözlerine ekledi. Kandıraya has diğer ürünler olan domates, biber, patlıcan ve salatalık ise sofralarda yerini almaya başladı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
Copyright 2019 Kandiralilar.com Tüm hakları saklıdır.
Sistem : Gazisoft