ÖZEL HABER
Giriş Tarihi : 21-12-2018 11:15   Güncelleme : 21-12-2018 11:26

Av. Koruma Kontrol ekipleri gece katliamcılarına karşı

Doğa koruma ekipleri kaçak avcılar göz açtırmıyor

Av. Koruma Kontrol ekipleri gece katliamcılarına karşı

Av. Koruma Kontrol ekipleri gece katliamcılarına karşı

Kocaeli Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri kaçak avcılığın önlenmesi amacıyla, saat mefhumu gözetmeden gece gündüz sahada kaçak avcıları takip ediyor.  İçinde bayanların da olduğu ekipler kaçak avcılara göz açtırmıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar genel Müdürlüğü’ne bağlı 1. Bölge Kocaeli Şube Müdürlüğü sürdürülebilir avcılığın devamı için gece gündüz ayrımı gözetmeksizin sahada kontrol çalışmalarını aralıksız olarak sürdürüyor. Özellikle kış aylarında kaçak olarak yapılan gece avcılığını önlemek amacıyla saha çalışmalarını gece geç saatlere kadar sürdüren ekipler yağmur çamur demeden faaliyetlerine devam ediyorlar. Gece ışıkla çulluk ve tavşan avlanmasının bölgede av potansiyeline ve sürdürülebilir avcılığa büyük zarar verdiğini belirten ekipler, arazide gece kaçak avcılardan kaynaklanan büyük risklere rağmen görevlerini severek ve her türlü riski göze alarak yapıyor.

Alınan bilgilere göre, Av koruma faaliyetleri sırasında Saka, Florya, Keklik, Sülün ve buna benzer koruma altına alınmış olan yaban hayvanlarını ağla vs tuzakla yasa dışı usullerle avlayan avcılar yakalanıyor ve ele geçen ağ ve kafeslere el konuluyor. Yaban Hayatı Geliştirme Sahaları, Yaban Hayvanı Yerleştirme Sahaları,Tabiat Parkları gibi korunan alanlarda avlanan avcılara da işlemler yapılıyor. Uyarı tabelaları dikiliyor ve Avcı Dernekleri tarafından düzenlenen etkinliklere de katılarak vatandaşları ve avcıları sürdürülebilir avcılık hususunda bilgiler veriliyor.  

6 bin iki yüz belgeli avcının bulunduğu Kocaeli’de yasadışı avcılığı önlemek ve sürdürülebilir avcılığa katkı sağlamak isteyen Av Koruma Kontrol Ekipleri 2018 yılında 1420 avcıyı kontrol ederken,98 kişiye yasal işlem gerçekleştirdi. Kaçak avlanan avcılara 80 bin 429 tl idari para cezası ve 31 bin 479 tl tazminat bedeli uygulandı. Bunun yanında 116 adet çeşitli av malzemeleri ve tüfeklere ise el konuldu. Belgeli avcılığı geliştirmek amacıyla Halk Eğitim Merkezi ile işbirliği yapan Kocaeli Şube Müdürlüğü 264 kursiyere avcı eğitimi verilmesini sağladı.

Kandıra ilçesinde avlanan Ersin Topuz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ekiplerin yaptığı uygulamaları takdirle karşıladıklarını belirtti. Sakarya Avcılar Derneği Başkan Yardımcısı Sadettin Telçak ise "Kandıra'ya domuz avına geldik. Milli Parklar bizi denetledi. Evraklı ve evraksız avcılığı ayırdıkları için bakanlığa teşekkür ederiz. Herkes evrakını alsın. Herkes evrakıyla avlansın." dedi.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
Copyright 2019 Kandiralilar.com Tüm hakları saklıdır.
Sistem : Gazisoft