KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 26-11-2018 14:20   Güncelleme : 26-11-2018 14:20

Kandıra Bezine KO-MEK ayarı

Kandıra Bezinin yeniden hayat bulması için KO-MEK’te branş açıldı

Kandıra Bezine KO-MEK ayarı

Kandıra Bezine KO-MEK ayarı

Bilge Şehir Kocaeli’nin marka değeri Kandıra Bezinin yeniden hayat bulması için KO-MEK’te branş açıldı

Bilge Şehir Kocaeli Pojesi ile kentin binlerce yıllık kültürel hazinesine adeta kol kanat geren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, KO-MEK ile bu değerleri halka aktarmaya başladı. KO-MEK bu yıl müfredatına aldığı Kandıra Bezi Dokuma branşını hayata geçirdi. Branşa Kandıralıların yanı sıra Kocaeli’nin her ilçesinden vatandaş kayıt yaptırdı.

BRANŞ EĞİTİM FAALİYETLERİNE BAŞLADI

Kandıra Bezi Dokuma Branşı KO-MEK Kandıra Kurs Merkezi’nde faaliyetlerine başladı. Bunun öncesinde ise Yaygın Eğitim Şube Müdürlüğü branşın en önemli unsuru olan dokuma düzeneklerini temin ederek kurs merkezine yerleştirdi. Kandıra bezinin olmazsa olmazlarından olan iplik detayı da gözden kaçırılmadı. KO-MEK bezine doğallık ve terletmeme özelliğini veren pamuk ve keten ipleri üretim için hazırlandı. Branşın usta öğreticileri de yaz sezonu boyunca eğitimden geçirildi.

AYNI ZAMANDA Ä°STÄ°HDAMA KATKI SAÄžLAYACAK

Kandıra Bezi’nin yeniden dokuma tezgâhlarındaki yerini alması istihdam açısından büyük önem taşıyor. Zira bu kurstan başarılı olarak ayrılacak olan kursiyerler, Kandıra Bezi dokuyarak aile bütçelerine katkı sunabilecek.

HER İLÇEDEN KURSA İLGİ VAR

Öte yandan Kandıra Kurs Merkezi’nde açılan Kandıra Bezi Dokuma Branşına vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Branşa sadece Kandıralılar değil kentin her köşesinden kursiyer kayıt yaptırdı. Kandıra Bezini dokumayı öğrenmek için haftanın üç günü İzmit’ten 15 kişilik bir kursiyer ekibi kurs merkezine geliyor.

Ä°PLÄ°KLERÄ° TANIYORLAR

Derste kursiyerlere ilk olarak Kandıra Bezinin dokumasında kullanılan iplikler tanıtılıyor. Ardından usta öğreticilerin gözetiminde bu iplikler dokuma tezgâhlarına seriliyor ve dokuma işlemine başlanıyor.

“TORUNUM KANDIRA BEZİNİ TANISIN İSTİYORUM”

Kursa katılan emekli memur Şaziye Yılmaz, KO-MEK’in Kandıra bezinin dokumasını öğretmek için açtığı kursun kendisini çok sevindirdiğini söyledi. Kandıralı olduğunu söyleyen Şaziye Hanım, “Torunlarıma hatıra bırakmak adına bu kursa katıldım. Onlar Kandıralı ve bu değeri bilsinler istiyorum” dedi.

“ANNEM DOKURDU HEVES EDERDİM”

Kursa katılan Emine Gülsever ise, “Ben çocukken annem Kandıra bezi dokurdu. Birçok giyeceğimiz bu bezden olurdu.  Ben de hep Kandıra Bezini dokumayı heves ederdim. Şimdi bu arzuma kavuşuyorum. Bizler de bu bezi dokumayı öğrenerek gençlerimize aktarabileceğiz” dedi.

İZMİT’TEN GELİYOR

İzmit’ten Kandıra Bezinin dokumasını öğrenmek için gelen Ayten Altıntaş ise, “Kandıra Bezi dokumayı öğrenmek için İzmit’ten geliyorum. Kursun açıldığını duyduğumda mutlu oldum. Hemen kayıt yaptırdım. Benim evimde annemin dokuduğu Kandıra bezleri var. Şimdi ben de bunlara yenilerini ekleyeceğim. Bize bu fırsatı veren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

KANDIRA BEZÄ°NÄ° HEREKE HALISI TAKÄ°P EDECEK

KO-MEK, Kandıra Bezi gibi, yine yapımı unutulmaya yüz tutmuş ve tarihi zenginliklerimiz arasında yer alan Hereke Halısını eğitim şemsiyesi altına aldı. İmalatı unutulmuş olan Hereke Halısı için KO-MEK’te kurs açılacak.

Vatandaşlar dünyaca ünlü bu halının dokumasını açılan istihdam kursunda öğrenecek.

ONLÄ°NE BAÅžVURU

Kandıra Bezi Dokuma Branşı ve KO-MEK’in diğer branşlarına kayıt yaptırmak isteyen vatandaşlar, KO-MEK’in resmi internet sitesi olan adresi üzerinden işlemlerini yapabilir.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
Copyright 2019 Kandiralilar.com Tüm hakları saklıdır.
Sistem : Gazisoft