GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-05-2018 13:39   Güncelleme : 17-05-2018 13:39

Çerkesler Karaağaç ve Babalı’ya aktı…

Çerkes Soykırım ve Sürgünü’nün 154. Yılı münasebetiyle...

Çerkesler Karaağaç ve Babalı’ya aktı…

Çerkesler Karaağaç ve Babalı’ya aktı…

Çerkes Soykırım ve Sürgünü’nün 154. Yılı münasebetiyle Kocaeli’nin Kandıra ilçesine bağlı Karaağaç ve Babalı Mahallelerind bir dizi etkinlik düzenlendi.

Cerkes ve Abhazların Çarlık Rusyası tarafından sürgün edilişinin 154.’üncü yıldönümü nedeni ile  Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED) tarafından Kocaeli'nin Kandıra ilçesi Kaaraağaç ve Babalı Mahallerinde bir dizi etkinlik düzenlendi. Sürgünün yıl dönümü olan 21 Mayıs’ın Ramazan Ayına denk gelmesi nedeni ile 12 Mayıs Cumartesi günü düzenlenen anma programına KAFFED Başkanı Yaşar Aslankaya, AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, CHP Sakarya Milletvekili, Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahi,m Karaosmanoğlu, CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken,Türkiye geneli 53  Kafkas Derneği Başkanları ve Kocaeli, İstanbul, Sakarya, Düzce, Bursa, Eskişehir, Antalya, Adana, Tokat, Ankara gibi bir çok şehirden binlerce çerkes katıldı.

Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED) tarafından 21 Mayıs 1864 Çerkes Soykırımı ve Sürgünü her yıl kitlesel etkinliklerle anılıyor.  Merkezi anma etkinliği her yıl Kocaeli’nin Kandıra İlçesinin Karaağaç ve Babalı Mahallelerinde yapılırken, bir grup temsilci de otobüslerle ve havayolu ile Anavatandaki etkinliklere katılmak üzere Kafkasya’ya Kabardey-Balkar Cumhuriyeti’nin başkenti Nalçik’e gidiyor. Federasyon bünyesinde yer alan 53 dernek ise kendi il ve ilçelerinde ayrıca yerel etkinlikler düzenliyorlar.

SOYKIRIM VE SÃœRGÃœN

Çerkesler, 21 Mayıs 1864 tarihini Çarlık Rusyası’nın kendilerine uyguladığı soykırım ve sürgünün sembolik tarihi olarak kabul ediyorlar.  Yüzyıl süren savaşlarda Kafkas halklarına boyun eğdiremeyen Çarlık, bu halkların ya İmparatorluğun başka bölgelerine ya da Osmanlı topraklarına sürgün edilmesine karar vermesi sonrası  uygulanan etnik temizlik politikası çerçevesinde sistematik saldırı ve baskılar sonucu köyler yakıldı, yıkıldı ve yüz binlerce insan katledildi. Ülkelerinin işgal edilmesinden sonra Çerkesler yabancı topraklara kitlesel olarak sürgün edildi. 1.5 milyondan fazla insan (o günkü nüfusun %90’ı) anayurdundan koparıldı. Nüfusun üçte biri sürgün yollarında ve yeni yerleşim yerlerinde hastalık ve açlıktan hayatını kaybetti. Ayakta kalabilenler Balkanlardan Ortadoğu’ya farklı ülkelere oldukça dağınık şekilde yerleştirildi.

Çerkesler bu trajediye “soykırım ve sürgün” diyor ve her yıl 21 Mayıs günü anma etkinlikleri düzenliyor. Tüm dünyada tarihçilerin ve siyaset bilimcilerin büyük çoğunluğu da bu trajediyi “soykırım” olarak tanımlıyor.

NEDEN KEFKEN?

Karadeniz kıyılarının pek çok bölgesi gibi Kefken kıyısı da  Sürgün döneminde pek çok acıya tanıklık etti. Kefken kayalıklarında Türkiye’deki ilk ve tek Çerkes mezarlığı ve orada ölenler anısına bir anıt bulunuyor. Bu alan KAFFED tarafından SİT alanı kapsamına aldırıldı.

Kefken’in Çerkesler açısından trajik bir hikayesi de biliniyor. Buna göre Çerkesya’dan sürülenlerle Soçi limanından demir alan bir gemi fırtınaya direnemeyerek Kefken kıyılarında 200 yolcusuyla birlikte battı. Gemiden sağ olarak kurtulanlar Kandıra Babalı Mahallesi sahilinde bulunan küçük bir mağaraya sığındı, denizin kıyıya attığı cesetler ise Kafkasya’da gelenek olduğu üzere başlarına birer meşe palamudu tohumu dikilerek Karaağaç Mahallesinde toprağa verildi.

Karaağaç Mezarlığı ve meşe ormanı ile Babalı Mahallesi sahilinde bulunan mağara dolayısıyla binlerce Çerkes her yıl Kefken’e akın ediyor. Mezarlıkta dualar ediliyor, sahile kadar matem halinde ağıtlar söylenerek kortej yürüyüşü yapılıyor ve kumsalda Nart ateşi yakılarak sembolik mezar taşları ile gün ağarana kadar nöbet tutuluyor.

Babalı Köyü'nde Çerkes ve Abhazların sığındığı mağaralar ile anıt mezara karanfiller bıraktı. Ardından Kuran'ı Kerim okutuldu. Vatandaşlar tarafından denize çelenk ve kırmızı karanfiller atıldı. Meşaleler yakılarak sahile bırakıldıktan sonra Nart ateşi yakılarak çevresinde "Mezar taşı nöbeti" tutuldu.

 

Törende konuşan KAF-FED Başkanı Aslankaya, “Bugün sürgün ve soykırımın 154. yılında yine Karaağaç Mahallesinde atalarımızın mezarları başındayız. Sürgün yollarında yaşamını kaybeden atalarımızı rahmetle anıyoruz. Her yıl olduğu gibi 1864 yılında kaybettiklerimizi anmak onların ruhunu yaad etmek için buradayız. Toplumlar tarihi açıdan önemli günlerini anarak hatırlarlar. Soykırım ve sürgün gibi bir halkın yüreğinde derin yaralar açan trajedinin anılması güçlü bir hatırlama ve hatırlatmadır. Böylesi anmalar tarihi yaşayarak öğrenmenin ve bilinçli kimlik kazanmanın yollarından bir tanesidir. Bu anma programlarını gerçekleştirirken Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve buradaki halkın büyük desteklerini gördük. Atalarımızın maruz kaldığı acıları yad ettiğimiz bu gün acılarımıza ortak olduğunuz için sağolun varolun’’ dedi.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu;

Kafkas Kartallarının evlatları. Sürgünün ve acının torunları.  Karadenizin soğuk sularında şehit olan tüm kardeşlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Ruhları şad olsun. Anadolu acıların hamur olduğu bir ülke. Büyük bir medeniyet. Özellikle Türklerin Anadolu’ya gelişinden sonra bizi burada hep bu tür acılara mahkum etmek istediler. Haçlı ordularıyla saldırdılar. Defalarca. Ülkemizi işgal ettiler. Hasta adam artık son günlerini yaşıyordu. Ama dirildik. Atatürk önderliğinde İstiklal Savaşını verdik ve hamdolsun Türkiye Cumhuriyetini kurduk.  Bize düşen bu gün cumhuriyeti en güzel şekilde yaşatmak Anadolu topraklarına sahip olmak birliğimiz beraberliğimiz kardeşliğimiz diri tutmak bayrağımızın en güzel şekilde dalgalanmasını sağlamak. Parçalanıp ayrılmadan aramıza virüslerin mikropların girmesine müsaade etmemek.  Düşman şimdi Çanakkale de olduğu gibi gemilerle, tanklarla, uçaklarla gelmiyor aradan mikroplar yetiştiriyor taşeronlar kullanıyor. İşte güçlü bir Türkiye için acılarımızı unutmadan acılarımızdan dersler çıkararak birlik ve beraberliğimizi muhafaza edeceğiz. ‘’ dedi.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
Copyright 2019 Kandiralilar.com Tüm hakları saklıdır.
Sistem : Gazisoft