YEREL GÜNDEM
Giriş Tarihi : 17-05-2018 11:39   Güncelleme : 17-05-2018 11:39

KAMADER’den hem eğlence hem altın ödüllü yarışma

11'incisi düzenlenen "Ulusal Turna Balığı ve Tatlı Su Levreği Tutma Şenliği" kapsamında balık tutma yarışması ve şenlikler yapıldı

KAMADER’den hem eğlence hem altın ödüllü yarışma

KAMADER’den hem eğlence hem altın ödüllü yarışma

Kocaeli Kandıra Kaymaz Göleti'nde bu yıl 11'incisi  düzenlenen "Ulusal Turna Balığı ve Tatlı Su Levreği Tutma Şenliği" kapsamında balık tutma yarışması ve şenlikler yapıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının izni ile  Kocaeli Sportif Amatör Olta Balıkçıları ve Doğal Hayatı Koruma Derneği (KAMADER) ve Kandıra Belediyesi işbirliği ile, Kandıra Kaymaz Göleti'nde gerçekleştirilen şenliğe Türkiye'nin çeşitli illerinden  çok sayıda amatör olta balıkçısı aileleri ile birlikte  katıldı. Cumartesi akşam çeşitli eğlenceler ile devam eden şenlikte çocuklara yönelik yöresel oyunlar büyük ilgi gördü.   Kamp ateşi yandı.  Hem çocukların hemde yetişkinlerin doyasıya eğlendiği gecede Kartepe Çocuk Mehteran Takımının sunumu ilgi ile izlendi.

Pazar sabah 05:30'da yapılan kahvaltının ardından 06:00'da başlayan Turna Balığı ve Tatlısu levreği tutma yarışması için 327 yetişkin ve 84 çocuk yarışmacıdan oluşan toplam 411 amatör balıkçıların kıyasıya mücadelesi sonucunda, geçmiş yıllara göre verimli geçen yarışmada  uluslararası kurallara uygun ve hakemler gözetiminde limitler dahilinde 57 adet tatlısu levreği, 17 adet de turna balığı yakalanırken tutulan tüm balıklar mecburi olmadığı halde ölçümleme yapıldıktan sonra suya iade edildi.

 "En büyük levrek balığı tutma" kategorisinde Dursun Ali Bayraktar , 30 santimetre boyundaki balıkla birinciliği elde etti.

"En çok levrek tutma" kategorisinde ise Halil Demir, 5 adet balıkla birinciliği, Oğuzhan Yılmaz 4 balıkla İkinciliği ve Ertuğrul Gündüz ise 4 adet balıkla üçüncülüğü elde ettiler.

"En büyük turna balığı tutma" kategorisinde Recep Karademir 67 santimetre balıkla derece alırken "En çok turna balığı tutma" kategorisinde ise Mustafa Cihan birinciliği, Samet Turhan ikinciliği ve Emirhan Özhan'da üçüncülüğü elde ettiler.

Yağışlı Hava Şartlarına rağmen katılımın çok yüksek olduğu şenlikte çocuklara yönelik, çuvalla yürüme, yumurta taşıma, halat çekme, elma ve yoğurt yeme, çöp toplama yarışmalarına katılan tüm çocuklara olta takımı hediye edildi. Yoğurt yeme yarışmasında ise 10 yaşında ki Ece İşbilen ve Ahmet Can Kılıç çeyrek altın kazandılar. Kandıra Belediye başkanı Ünal Köken tarafından yarışmaya katılan bir çocuğa bisiklet hediye edildi.

ENGELLERİ AMATÖR BALIKÇILAR AŞTI

Afyon'da ikamet eden ve amatör balıkçılığa hevesli olan engelli Umut Uyar'a amatör balıkçılar tarafından akülü araba hediye edildi.

Yarışmada dereceye girenlere kupa ve değerli olta takımlarından oluşan ödülleri Kandıra Kaymakamı Mehmet ÜNAL, Kandıra İçe Başkanı Erol ÖLMEZ,  Kandıra Jandarma İlçe Komutanı Hasan DOMBAYCI, Tarım İl Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürü Murat COŞKUN, Amatör Balıkçılık Federasyonu Genel Sekreteri Faruk Baştürk,  Başkan Yardımcısı Fatih GARİP ve Mehtap ALTINEL ve Amatör Balıkçılık Federasyonu ve  KAMADER Başkanı Engin Uztürk tarafından verildi.                                   

Bir gün önceden göl kenarında çadırlarıyla kamp kuran  yarışmacılar, eşleri ve çocuklarıyla birlikte güzel bir hafta sonu geçirdi. Çok sayıda hediyenin olduğu çekilişlerin sonunda davetlilere etli pilav ikram edildi. Kamader Başkanı Engin UZTÜRK, yaptığı açıklamada, yarışmanın adil şartlarda ve sportmence geçtiğini vurgulayarak, yarışmada tutulan balıkların çok olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.  Amatöŕ balıkçılarımız tarafından Umut kardeşimize hediye edilen akülü arabanın da  Engelliler Haftasına denk gelmesinin ayrı bir anlam kazandığını dile getirerek "Balıkçılıkta ve doğada da engel tanımadığımızı, Herkesin bir Engelli adayı olduğunu bu sebeple engellilerin yok sayılmaması gerektiğini göstermek için günün verilen en özel hediyesiydi" diye konuştu. Ayrıca şenliğe destek olan herkese teşekkür etti.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
Copyright 2019 Kandiralilar.com Tüm hakları saklıdır.
Sistem : Gazisoft