Advert Advert
Advert Advert
Advert

Yelkencioğlu Konağı artık müze ve kültür evi

Tarihi konakta değişim tamamlandı ve görkemli bir törenle açıldı

Yelkencioğlu Konağı artık müze ve kültür evi
Bu içerik 4700 kez okundu.
Advert

Yelkencioğlu Konağı artık müze ve kültür merkezi 

Kandıra Çarşı Mahallesi’nde bulunan Yelkencioğlu Ailesine ait Yelkencioğlu Konağı yaklaşık bir yıldır süren tadilatının bitmesinin ardından müze ve kültür evi olarak görkemli bir törenle hizmete açıldı.

Bir dönem hastane ve hükümet konağı olarak kullanılan, Kandıra eski Kaymakamlarından Hamza Erkal döneminde gündeme gelen ve bundan iki yıl önce 14.03.2026 tarihinde Yelkencioğlu Ailesinin bireyleri ile Kandıra Belediyesi arasında yapılan protokol gereği bedelsiz olarak 100 yıllığına müze ve kültür merkezi yapılmak üzere Kandıra Belediyesine tahsis edilen tarihi konak yapılan restorasyon çalışmasının bitmesinin ardından  düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Açılış törenine Kandıra Kaymakamı Mehmet Ünal, Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken, Kandıra Cumhuriyet Başsavcısı Hacı Hüseyin Daşdemir, Kandıra Eski belediye Başkanları Mustafa Ören, İsmail  Genç, Ercüment Şahin, Kenan Evin, Turan Sarı, Niyazi Yelkencioğlu, Belma Yelkencioğlu Sabuncuoğlu,Teoman Yelkencioğlu, Yelkencioğlu Ailesi fertleri ve vatandaşlar katıldı.

Yelkencioğlu adına yapılan konuşmalarda Yelkencioğlu Konağının geçmişten bu güne birçok devlet büyüğünü ağırladığı ve Kandıra’ya böyle bir konak  kazandırılmasından duyulan memnuniyet  ifade edildi. Yelkencioğlu Ailesi fertleri başta Kandıra Eski Kaymakamı Hamza Erkal, Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken ve konağın yapımında emeği geçen herkese teşekkür ederek duygusal anlar yaşadılar.

Konuşmasına Yelkencioğlu Ailesine teşekkür ederek başlayan Başkan Köken, ‘’Geçmişten günümüze ilçemizin gelişimine, tarihi mirasına ışık tutacak olan konak projemizin açılışını yaptık. Kültürel ve tarihi değerlerinin korunmasına ve bunların sonraki kuşaklarımıza aktarılmasına yardımcı olmak amacıyla başlattığımız Yelkencioğlu Konağı Restorasyon projemizi ilçemize kazandırdık. Kandıra’mıza yakışan hizmetlerle çalışmalarımıza devam edeceğiz. Yapılan her hizmette Büyükşehir Belediyemizin katkıları mevcut. Bu ilk açılışımız, sanıyorum iki ay gibi bir zaman içinde Namazgah projemizi ,kültür merkezi projemizi, tam teşekküllü parkımızın açılışını da gerçekleştireceğiz.

Yarı Olimpik yüzme havuzumuzun temelini atacağız. Bizim kendi tarihimize önem vermemiz gerekiyor. Çok katlı binalar yerine Kandıra’nı ruhuna ve doğasına uygun binalar yapmamız gerekiyor. Bu konağı müze olarak kullanmamızın yanında eskiden olduğu gibi büyüklerimizi ağırlamakta ve ruhuna uygun olarak kullanacağız. Hanımlarımız organizasyonlarını burada yapabilecek. Hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum’’ dedi.

Kandıra Kaymakamı Mehmet Ünal ise yaptığı konuşmada, Yelkencioğlu Alesi denilnce benim aklıma memleket severlik, vatanseverlik, girişimcilik, yenicilik geliyor. Yokolup gidecek bir eserin Kandıra’ya kazandırılması ve Kandıra’nın sembolü haline getirilmesi çok güzel bir olay. Öncelikle Yelkencioğlu Ailesine ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum dedi.  Açılış kurdelesinin kesilmesi ve plaket takdiminin ardından  konağın gezilmesine geçildi.

1858 yılında yapıldığı öğrenilen ahşap konak, Niyazi Yelkencioğlu, Belma Yelkencioğlu Sabuncuoğlu,Teoman Yelkencioğlu tarafından Kandıra Belediyesine 100 yıl boyunca bedelsiz olarak tahsis edilmişti. Bu tahsisin ardından Projeleri hazırlanmış olan konağın restorasyon çalışmaları, Kültür Ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu fonu ile Müze ve Sosyo – Kültürel Merkez olarak yapımı tamamlanarak hizmete açıldı.

kandıra yelkencioğlu kıonağı yelkencioğlu müze ve kültür evi açılış yelkencioğlu ailesi kandıra belediyesi kandıralılar
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Belediye binası çalışmaları hızlanıyor
Belediye binası çalışmaları hızlanıyor
AK Parti Kandıra rekora gidiyor
AK Parti Kandıra rekora gidiyor