GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-03-2018 09:23   Güncelleme : 08-03-2018 09:23

Engel giderildi, Kandıra şahlanacak

Kandıra GİOSB’nin önündeki tüm engeller kalktı

Engel giderildi, Kandıra şahlanacak

Engel giderildi, Kandıra Şahlanacak...

Bir kuruldu bir iptal edildi karmaşası ile  yıllarca ne olacağı merakla beklenen Kandıra GİOSB’nin önündeki tüm engeller kalktı. Kandıra’nın  makus talihini yenecek olan proje için geri sayım başladı.

Türkiye’nin ilk Gıda Organize Sanayi Bölgesi (Kandıra GİOSB) Danıştay’dan çıkan nihai karar ile hayata geçmesinin önündeki tüm engelleri aşmış oldu. Kandıra’yı Türkiye’nin sayılı merkezlerinden biri getirmek üzere üzere 8 yıl önce kurulan Kandıra Gıda İhtisas OSB, ilk başlarda köylünün yerimi vermem tepkileri ile başlamış, vatandaşın ikna edilmesi sonrası ise yapılan itiraz ve alınan mahkeme kararları ile ne olacağı belirsiz bir hale getirilmişti.  İdari mahkeme ve Danıştay arasında gidip gelen Kandıra GİOSB’nin kaderi Danıştay tarafından verilen nihai kararla netleştirilmiş oldu. Mürsel Yaylalı OSB’ye arsasını vermemekle kalmadı, Kocaeli İdare Mahkemesi’ne OSB’nin iptal edilmesi için başvuruda da bulunmuştu.  Yaylalı’nın gerekçesi ise OSB bölgesinin Namazgah Barajı su havzasında yer almasıydı. O dönemde OSB konusunda yetkili olan isimler, Namazgah Barajı’nın OSB düşünülerek inşa edildiğini, yatırımlar hayata geçtikten sonra bölgede aratacak nüfus için bu barajın planlandığını ifade edildi. Ve sürecin artık sonuna gelindi.

 Bin 923 dönüm arazinin bin 920 dönümünün büyük kısmını, arazi sahiplerinden rızalarıyla alan OSB yönetimi, Rıza Yaylalı isimli bir vatandaşın 3 dönümlük bir arazisini satmaması ve mahkemeye OSB’nin iptal edilmesi için başvuruda bulunmasıyla çıkmaza girmişti.  2 bin dönümde inşa edilecek olan OSB için toplamda 1.960 dönümlük bir arazi, arazi sahiplerinin rızasıyla, anlaşmalar sonrasında OSB’nin oldu. Geriye kalan 40 dönümlük arazinin de 37 dönümü mahkeme yoluyla kamulaştırıldı.  Danıştay’da olan davada ise yatırımcıyı mutlu edecek bir karar çıktı. Karara göre, Mürsel Yaylalı’ya ait olan arazi kamulaştırılarak OSB alanın içine dahil edildi. Bu kararla birlikte Kandıra Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulmasının önünde hiçbir engel kalmadı. Danıştay’ın önümüzdeki günlerde gerekçeli kararını yazması bekleniyor. Gerekçeli karar sonrası bölgede OSB çalışması başlayacak.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
Copyright 2019 Kandiralilar.com Tüm hakları saklıdır.
Sistem : Gazisoft