ÖZEL HABER
Giriş Tarihi : 26-12-2017 11:26   Güncelleme : 26-12-2017 11:26

Hindi denince akla…

Hindi denince akla Kandıra Hindisi ve Mavi Köşe Lezzet Lokantası gelir

Hindi denince akla…

Hindi denince akla…

Sayıları her gün giderek azalan girişimci köy sakinleri tarafından doğal ortamı olan meralarda 8 ay boyunca mısır, fındık, buğday, ayçiçeği ve kekik gibi doğal ürünlerle yetiştirilen Kandıra Hindisi, Mavi Köşe Lezzet Lokantası ile tadına tat, lezzetine lezzet katıyor.

Doğal ortamda yetiştirilen, tadı ve lezzetiyle ünlenen, Kandıra’nın geleneksel lezzetlerinden ve simgelerinden olan Kandıra Hindisi yılbaşına sayılı günler kala sofraları süslemeye başladı. Bu mükemmel lezzeti bilen ve tanıyan her görüşten insan sadece yılbaşı gecesi değil, yıl başı öncesi ve sonrasında sofralarında bu lezzete yer vermek için şimdiden hindi ayırtmaya ve pişirmek için Mavi Köşe Lezzet Lokantasının kapısını çalmaya başladı.

Kandıra’nın simgesel değerleri arasında yer alan ve 8 ayda meralarda mısır, buğday, fındık, ayçiçeği ve kekik gibi doğal ürünlerle yetiştirilen Kandıra Hindisi, Mavi Köşe Lokantası farkı ile ayrı bir lezzet kazanarak hindi dolması olarak yılbaşı öncesi ve yılbaşından sonra  sofralarınızı süslemeye hazırlanıyor. Hindi dolması yiyebileceğiniz yada pişritebileceğiniz tek mekan Kandıra Mavi Köşe Lzzet Lokantası.  Senenin belli dönemlerinde Kandıra Hindisi ve içli pilavın muhteşem lezzetini tatmak ve güzel bir akşam geçirmek, misafirlerine bu lezzeti ikram etmek isteyenlerin en önemli uğrak yeri Mavi Köşe Lokantası olarak karşımıza çıkıyor. İster sipariş verin alıp götürüp ailenizle yiyin, ister Mavi Köşe Lezzet Lokantası hazırlasın yine afiyetle oturup tadını çıkarın. Tercih sizin…

Mavi Köşe farkıyla lezzetli hindi pişirmenin püf noktaları

Kandıra Mavi Köşe Lezzet Lokantası aşçılarından Muzaffer Bayraktar, 35 yıldır bu mesleği yaptığını, genelde dişi hindiyi daha çok tercih ettiklerini dile getirerek, hindi pişirmenin püf noktalarını şöyle anlattı:

"İyi bir hindinin çiftlik değil, köy hindisi olması gerekir. Öncelikle hindimizi büyüklüğüne göre tencerede 2,5-3 saat kadar haşlıyoruz. Pirinci, tuzlu ve limonlu ılık suda bekletiyoruz. Pirinci yıkadıktan sonra, tereyağ ve zeytinyağ ile birlikte kavuruyoruz. Daha sonra pirince, çam fıstığı, kuş üzümü, karabiber, yenibahar ve tuz ekliyoruz. Hindinin doğranmış ve haşlanmış ciğerlerini iç pilavına katıyoruz. Bir süre beklettikten sonra, hindinin içine dolduruyoruz, son olarak hindinin açık olan bölgesini dikiyoruz. Salça, yoğurt, sıvı yağ ve tuz karışımı sosumuzu sürerek, hindimizi fırına veriyoruz. Yaklaşık 30 dakika sonra hindimiz kızarmış olarak servise hazır oluyor."

Meralarda mısır, fındık, buğday, ayçiçeği ve kekik gibi doğal ürünlerle yetiştirilen, lezzetiyle çok talep gören Kandıra hindisi, yılbaşına sayılı günler kala kilosu 25 liradan başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. Kandıra Hindisi hakkında üreticiler tarafından yapılan açıklamalar ise şöyle oldu. Kandıra'da 6 senedir hindi üreticiliği yapan Musa Yener (55), AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçenin önemli değerlerinden biri olan hindinin çok lezzetli olduğunu söyledi.

"Muhafazakar kesim yılbaşı sonrasına sipariş veriyor"

Hindileri meralarda özel bakıcılarla yetiştirdiklerini aktaran Yener, "Hindilerimiz doğal ortamda, gezerek besleniyor. Akşamları da buğday ve mısır takviyesi yapıyoruz. Kandıra hindisi bir markadır ve bu markayı kaybetmemek için özenle yetiştiriyoruz. Kandıra sürekli dışarıya göç veriyor. Bizim gibi orta yaşlı insanlar burada kalıyor. Dolayısıyla hindi bakımı ve üreticiliği eskiye oranla her geçen yıl azalıyor. Bu nedenle başka illerde Kandıra hindisi adı altında hindi satıp kazanç sağlıyorlar ama hiçbiri Kandıra hindisinin yerini tutmaz." diye konuştu. Yılbaşı için yetiştirdiği hindileri sipariş üzerine daha çok İstanbul'un lüks restoranlarına, otellere ve büyük marketlere sattığını belirten Yener, muhafazakar kesimin de yılbaşı sonrası için sipariş verdiğini dile getirdi.Kandıra hindisinin fiyatının 100 ila 200 lira arasında değiştiğini belirten Yener, dişi ve erkek hindi arasında, aynı yaşta oldukları için sadece kilogram farkı olduğunu, lezzetlerinin değişmediğini, dişi hindinin ortalama 4-6, erkek hindininse 6-12 kilogram ağırlığında olduğunu anlattı. Yener, iyi bir hindinin ibiğinin parlak kırmızı, kanadının altının da beyazlaşmış veya mısır özü renginde olmasından anlaşılabileceğini sözlerine ekledi.

-Süreyya Bayraktar: ‘’ Kandıra Hindisini tek geçerim ’’

Diğer bir üretici olan ve yaklaşık 15 yıldır Kandıra Hindisi üreten Süreyya Bayraktar yaptığı açıklamada yılda 4-5 bin hindi yetiştirdiklerini ve Kandıra Hindisinin diğer hindilerle kıyaslanamayacağını  söyledi. Meraların azalması nedeni ile hindi yetiştirmekte zorlandıklarını ifade eden Bayraktar, ‘’Hindi körelme noktasına doğru gidiyor. Fakat biz elimizden geleni yapıyoruz . Doğal ortamda ot, kekik her türlü doğal ürünle beslenen bu hayvanlar, ayrıca  kendi bahçelerimizde tarlalarımızda yetiştirdiğimiz mısır , buğday gibi ürünlerle büyüyor’’ dedi.Kandıra hindisi ile diğer hindileri kıyaslamasını istediğimiz Bayraktar, ‘’ Kandıra Hindisini hiç bir hindi ile kıyaslamam. Kandıra Hindisini tek geçerim’’ dedi. Fiyatların kesili temizlenmiş kg fiyatının 30 lira civarlarında olduğunu ifade eden Bayraktar, müşteri problemlerinin olmadığını ve yetiştirdikleri tüm hindilerin tükendiğini ifade ederken’’ Kandıra Hindisinin  reklama ihtiyacı yok çünkü ünlü bir hindi  Kandıra Hindisi dedi.

-Serdar Yeşin: ‘’ Kandıra Hindisi her geçen gün körelmeye doğru gidiyor ‘’

Diğer bir hindi ve tavuk yumurtası üreticisi Serdar Yeşin ise AA Muhabirine yaptı  açıklama da Kandıra Hindisi dünyanın en lezzetli ikinci hindisi havasından toprağından toprağındaki organik maddelerden kaynaklanan ürünlerden dolayı Kandıra Hindisi meşhur olmuştur. Ülkemizde senede yılbaşından yılbaşına satılan emek ve özel bakım gerektiren hindileri herkese tavsiye ediyoruz. Kandıra Hindisi yemeyen kişi kendini hini yedim sanmasın dedi. Kandıra Hindisinin her geçen gün körelmeye ve azalmaya doğru gittiğini ifade eden Yeşin, ‘’ Mera hindisi dışarıda gezmek zorunda kapattıktan sonra çiftlk hindisinden bir farkı kalmayacak. Meralarımız her geçen gün azalmakta bu da sektöre olumsuz olarak yansımakta. Tüm bu nedenlerle Kandıra Hindisi’nin geleceğinden endişe duymaktayız. Şahsi çabalarla bir şeyler yapmaya çalışıyoruz’’ dedi.

Not: Mavi Köşe Lezzet Lokantasında Kandıra Hindisi pişirme siparişi vermek için 0262 551 42 75 numaralı telefonu arayabilir, dilerseniz hiç bir şeye karışmadan himdinin alınmasını ve pişirilerek şahsınıza teslim edilmesini sağlayabilirsiniz... Afiyet olsun.... 

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
Copyright 2019 Kandiralilar.com Tüm hakları saklıdır.
Sistem : Gazisoft