ÖZEL HABER
Giriş Tarihi : 06-08-2017 19:30   Güncelleme : 06-08-2017 19:37

Kandıra karpuzu çakalların kıskacında

Kandıra karpuzu çakalların kıskacında

Kandıra karpuzu çakalların kıskacında

Türkiye’nin en güzel karpuzu Kandıra karpuzu tatilcilerin sofrasına gelmeden önce çakalların istilası altında. Karpuz tarlaalrına dadanan çakallar her gece onlarca karpuzu afiyetle yiyor.

Yaz aylarının vazgeçilmez lezzetleri arasında sayılan Kandıra Karpuzu kendine has tadı, aroması ve kütür kütür kıvamı ile tatilcilerin gözdesi olmaya devam ediyor. Tüketici tarafından dört gözle beklenen Kandıra karpuzu, her sene Ağustos ayı ortalarında sofralarda yerini alıyor. Bol sulu, 5-10 kg arasında ebatları ile şeker tadında unutulmaz bir damak lezzetine sahip Kandıra Karpuzu yavaş yavaş tarladan tüketiciye  ulaştırılmaya başladı.

Kandıra’lı Karpuz üreticisi çiftçi İsmail Ceyhan’a Kandıra karpuzunu sorduk. Ceyhan: ‘’ Kandıra karpuzuna lezzeti veren tamamen organik tavuk ve hayvan gübresi kullanılması, Kandıra’nın  doğası, arazi yapısı, iklim şartları. Bizde Adana Karpuzunda olduğu gibi kabak aşısı olayı yok. Karpuza kabak aşılayıp kabaklı karpuz yetiştiriyorlar. Bu karpuzlarda kabak kokusu ve lifler oluşuyor. Tadı olmuyor.  Karpuzun kabaklı mı değil mi olduğunu anlamak için sapının kalınlığına bakmak yeterli. Sapı ince ise normal karpuzdur. Sırça parmak kalınlığında ise aşılı karpuzdur’’ dedi.

Kandıra karpuzunun Temmuz ayından önce yetişmediğini ifade eden Ceyhan, ‘’ En büyük sorunumuz tarlada verilen kayıplar. Çakal ve iki ayaklı çakallar yüzünden tarlalarımızdan çıkamıyoruz. Geceleri burada yatıyoruz. Kandıra karpuzunun lezzeti çok olduğu için düşmanı da  çok. Özellikle çakallardan bıktık. Önlem almamız gerekiyor çakallar yiyor zehir koysak yazık, vursak yasak. Olgun olanını seçiyor. Benim arazimde bir haftada en az otuz karpuz çakallar tarafından yendi’’ dedi. Ceyhan, Kandıra dışında sipariş usulüyle çeşitli bölgelere de kandıra karpuzunun gönderildiğini söyledi.

 

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
Copyright 2019 Kandiralilar.com Tüm hakları saklıdır.
Sistem : Gazisoft