TÜRKİYE-DÜNYA
Giriş Tarihi : 22-06-2017 14:59   Güncelleme : 22-06-2017 14:59

Kandıra, GİOSB’yi kurmakta kararlı

Türkiye’nin ilk Gıda Organize Sanayi Bölgesini mahkemede iptal ettiren Mürsel Yaylalı'ya GİOSB yönetiminden çağrı : ‘’ Kandıra’nın önünü aç’’...

Kandıra, GİOSB’yi kurmakta kararlı

Kandıra, GİOSB’yi kurmakta kararlı

Türkiye’nin ilk Gıda Organize Sanayi Bölgesini mahkemede iptal ettiren Mürsel Yaylalıya GİOSB yönetiminden çağrı : ‘’ Kandıra’nın önünü aç’’...

Kandıra’da kurulması planlanan Türkiye’nin ilk Gıda Organize Sanayi Bölgesi hakkında mahkeme tarafından verilen durdurma kararı sonrası Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken ve Kandıra GİOSB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Başol basın açıklaması yaparak projenin durdurulmasına neden olan  Mürsel Yaylalı isimli vatandaşa ‘’ Kandıra’nın önünü aç ‘’ çağrısı yaptı.

Verilen bu karar sonrası yeniden temyize gitmeye hazırlanan Kandıra GİOSB yönetimi, iyi niyet çerçevesinde kararın iptaline yönelik davayı açan Mürsel Yaylalı isimli vatandaşa çağrıda bulunarak Kandıra’nın önünü açmasını istedi. Kandıra Kocakaymaz Mahallesi Kayıplar mevkiinde iftara katılan Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken ve Kandıra GİOSB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Başol yaptıkları basın açıklamasında Kandıra’nın menfaatleri için bu projenin mutlaka yapılması gerektiğini ifade ederken bölge içinde 2 dönüm arazisi bulunan ve yerini vermeyen Mürsel Yaylalı isimli vatandaşa da çağrıda bulundular.

-KÖKEN: Samimi iseniz nerede yaşamak istiyorsanız size buradaki şartlardan daha iyisini sunalım

Konuyla ilgili açıklama yapan Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken ise, Kocaeli’de  200 bin Kandıralı olmasının nedeninin bölgenin yıllarca geri kalması nedeni ile göç vermesinden kaynaklandığını ifade ederken, ‘’ Biz AK Parti olarak 2007-2008’ de bu bölgenin kalkınması ile ilgili bir Organize Gıda Sanayi Bölgesi’nin gerekliliğine inanarak sanayi bölgesi kararı alıyoruz. Fakat bir tülü hayata geçirilemiyor. Üstelik bu bölgeden olmayan insanların taş koyması Kandıra’da yaşayan 50 bin insanımızı, Kocaeli’de ki 200 bin insanımızı üzmüştür. Şimdi ben Mürsel Yaylalı’ya sormak istiyorum. Beyefendi yeşili çok sevebilirsiniz. Doğada yaşamak isteyebilirsiniz. Kandıra olarak benim alanım 933 km2. Eğer iyi niyetli iseniz gerçekten samimiyseniz gelin anlaşalım. Bizim 933 km2’lik   alanda deniz kenarında mı yaşamak istiyorsunuz, ormanda mı ? Nerede yaşamak istiyorsanız size buradaki şartlardan daha iyisini sunalım. Samimi olarak bu işi çözelim. Kandıra’nın bu osb’ye ihtiyacı var.  İçinde iki fabrikasında birinde 250 diğerinde 100 kişi toplamda 350 kişinin çalışabilecek fabrika bulduğu bir beldeden bahsediyoruz. ‘’ dedi.

-KÖKEN : Mürsel Yaylalı bey yarın hayırla yad edilmek istiyorsa bu güzel projeyi başlatalım

Kandıra’ya yatırımcı gelmesi için tüm imkanların seferber edildiğini ve bunun için büyük mücadeleler verildiğini ifade eden Köken, ‘’ Devlet sanayiyi ve üretimi artırmak için kanun çıkarıyor. Üreticiye sizler bizim için değerlisiniz önünüzdeki engelleri kaldıracağız diyor. Biz hadi Kandıra için bulunmaz fırsat, Kandıra’nın kurtuluş projesi diyoruz. Bir beyefendi çıkmış diyor ki ben yeşili seviyorum doğayı seviyorum burada osb olmaz. Biz burada Gıda Organize Sanayi kuruyoruz. Plastik boya fabrikası kurmuyoruz. O zaman sizin derdiniz nedir? Tamam kanunlara, insanlara saygımız var. Fakat onlarda şunu düşünsüler. 50 bin nüfuslu bir yerin önünü açacak projeye engel olmasınlar. Sıkıntı yok biz iki ay daha bekleriz. Allahın izniyle biz bu davayı kazanacağız. Çünkü bu memleket yürümek zorunda. Fakat bir an önce fabrikalarımızı kursak 3 yıl içinde fabrikaları bitirsek 8 bin insanımızı buralarda istihdam etsek iyi olmaz mı?  Biz Mürsel Yaylalı Beyden bunu istiyoruz. Anlaşalım ben davayı çekiyorum desin yarın bu projeyi başlatalım.  Mürsel Yaylalı bey yarın hayırla yad edilmek istiyorsa hep beraber birlik beraberlik içinde bu güzel projeyi başlatalım, Kandıramız’ın önünü açalım. Hem sanayisi, hem turizmi, hem tarımı ile gerçekten büyüyen gelişen kaliteli bir belde haline getirelim ‘’ dedi.

-BAŞOL: Bu proje 10 bin kişiye çevresiyle birlikte 30 bin kişiye istihdam sağlayacak

GİOSB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Başol yaptığı açıklamada 1920 dönüm alanın kamulaştırmasının tamamlandığını sadece, 2.3 dönümlük Mürsel Yaylalı isimli vatandaşın yerinin kamulaştırılamaması nedeni ile projenin geciktiğini ifade ederken, ‘’  Sizlerde görüyorsunuz. Bu yılda ekin dedik. 2 bin dönüm alanda ekili alan 50 dönüm. Arazi yukarıya çıktıkça daha da verimsiz hale geliyor.  Burada yapılacak fabrikaların çevreye hiçbir zararı yok . Hepsi şekerleme, çikolata, süt, et, gıda ile alakalı konularda üretim yapacak. İşsizliğin %12-13’ lere çıktığı ülkemizde en az direkt ortalama 10 bin kişiye ayrıca çevresiyle birlikte 30 bin kişiye istihdam sağlayacak bir proje.Gençlerimiz iş yeri köylümüze ürününü satacağı  yer lazım. Yörenin kalkınması, Kandıramız’ın kalkınması için bu proje çok önemli.  Bu projenin bir an önce faaliyete geçmesi için bir seferberlik başlatalım herkes gücü nispetinde yasalara uygun şekilde buranın yapılması için bizlere yardımcı olsun ‘’ dedi.

-BAŞOL: Olmasın diyen tek kişi var bu güne kadar şans ona güldü.

Kandıra kaymakamı Mehmet Soğukpınar’ın,  Belediye Başkanı Ünal Köken’in, tüm muhtarların, herkesin bu iş olsun dediğini söyleyen Başol, ‘’  Herkes bu iş olsun diyor. Hele son noktada İktidarıyla, muhalefetiyle burada bu iş olsun, Kandıra’ya bu gerekli diyor herkes. Olmasın diyen tek kişi var bu güne kadar şans ona güldü. Ama son gülen biz olacağız. Burada OSB olmasa da biz fabrikaları yapacağız. Fabrikaları kurma şansımız var. Fakat biz düzenli olsun istiyoruz.   Bu proje artık devletin projesi. Yani bu projede 15 kişilik müteşebbis heyetinin 12’si devletimizin valisi, kaymakamı, belediye başkanı vs. Burası tamamen bir kamu kuruluşu haline geldi. Bana göre bu proje Kandıra için altın bir proje. Mükemmel bir proje. Kandıramız’ı diğer ilçelerimizin seviyesine çıkarabilecek bir proje. Burada 60 yatırımcı var. Bu yatırımcıların en az kırkı biz alt yapıyı yapar yapmaz tesisini kuracak ve işçilerini de bu bölge insanından alacak. Bir kişi burada OSB olmaz diye dava açıyor. Burada turizm yapılmalı diyor.  Bir bakın burada turizm olur mu?  Ne turizmi yapacaksınız bu bölgede. Biz sanayiciler olarak bu işi yapmak için mücadele ediyoruz’’ diyerek sözlerini sürdürdü.

- Dava süreci

İstanbul'da yaşayan ve geçimini elektrikçilik yaparak sağlayan Mürsel Yaylalı, ailesiyle şehrin gürültüsünden uzaklaşıp, hafta sonlarını geçirebileceği doğa içinde bir ev yapmak için 2005 yılında Kandıra ilçesinden 2,8 dönümlük tarla olarak kullanılan boş bir arazi satın aldı. Arsanın etrafını kapatıp, 150 metrekarelik 2 katlı ev yaptıran ve bahçesine 600 ağaç diken Yaylalı, hafta sonlarını ve yaz tatillerini ailesiyle burada geçirmeye başladı.

Bu süre zarfında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi il geneli imar planlarını hazırlarken, üzerinde Yaylalı'nın evinin de bulunduğu 2 bin dönümlük alanı, bölgenin kalkınmasına katkı sağlaması amacıyla bir Organize Sanayi Bölgesi kurulması için ayırdı. Bu değişiklik üzerine 60 yatırımcıyla kurulan GİOSB, 2 bin dönümlük alan üzerindeki parselleri kamulaştırmaya başladı.

GİOSB yönetimi, yerini satması için Yaylalı'ya 2008 yılında arsasının değeri kadar para teklif etti ancak Yaylalı, tarım alanlarına fabrika kurulmasına karşı olduğunu ve 600 ağaç diktiği arazisinden vazgeçmeyeceğini söyleyerek, olumsuz yanıt verdi. Yapılan görüşmelerden sonuç alamayan GİOSB yönetimi, 2011 yılında dava açtı. Yaylalı da idare mahkemesinde karşı dava açarak, hukuki süreci başlatmış oldu.

Dava sürecinin başlamasının ardından GİOSB yönetimi, Yaylalı'ya "1 milyon lira", "deniz kenarında villa" gibi çok sayıda teklif götürdü fakat Yaylalı'yı arsasını satmaya ikna edemedi. İki dosyayı birleştiren mahkeme, "GİOSB'nin istimlak yetkisi olmadığına" hükmederek yürütmeyi durdurma kararı verdi. Danıştay, yapılan itiraz üzerine davanın yeniden görülmesi için dosyayı mahkemeye iade etti.

Yeniden görülmeye başlanan davada mahkeme bu sefer, "Kurulacak organize sanayi bölgesinin Namazgah Barajı'nın uzak mesafeli mutlak koruma havzası içerisinde olduğu" gerekçesiyle GİOSB Projesini tamamen iptal etti.

Danıştay, temyiz edilen kararı alt mahkemeye gönderse de mahkeme yeniden projenin iptaline karar verdi.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
Copyright 2019 Kandiralilar.com Tüm hakları saklıdır.
Sistem : Gazisoft