TÜRKİYE-DÜNYA
Giriş Tarihi : 22-05-2017 15:44   Güncelleme : 22-05-2017 15:44

Abhazlar sürgünü andı

Ceylan: Tarih tekerrür ediyor etmesin

Abhazlar sürgünü andı

Abhazlar sürgünü andı

Yıllardan bu yana seslerini duyurmaya çalışan Abhazlar, her yıl olduğu gibi sürgünün 153’üncü yıl dönümünde  Kandıra Karaağaç ve Babalı Mahallelerinde atalarını yad etti.

İlk olarak Kandıra Karaağaç Mahallesi’nde Abhaz ve Çerkez mezarlığını ziyaret eden Abhazlar burada Kur’an’ı Kerim okunması ve yapılan duaların ardından sürgünde denizde ilk ayak basılan kumsal olan Babalı kumsalına geldi. Burada Abhazistan Devlet Drama Halk Oyunları Tiyatro ekibi tarafından sürgünü anlatan tiyatro gösterisinin ardından denize çelenk bırakıldı ve karanfiller atıldı. Programda zorla bindirildikleri gemiler kendilerine mezar olan Kafkas Halklarının yaşadığı acılar, ölen bebeklerini denize atmamak için emziren anneler, ölen bebeklerini denize attıkları için yıllarca balık yemeyen anneler ve sürgünde ölen binlerce insan için ağıtlar yakıldı. Programın amacının sürgün sonucu hayatlarını kaybeden ve katledilen Kafkas halkalarının dramını unutturmamak olduğu ifade edildi. Programa Abhaz derneklerinin yanı sıra CHP Milletvekili Engin Özkoç ta katıldı. Programda Federasyon Başkanı Ahmet Ceylan, Abhazya Türkiye Temsilcisi Alyas Asabua, Abhaz Elçilik görevlisi Cambu İncsija, KBB Fazilet Özkurt’ta birer konuşma yaptı.  Nart ateşinin yakılmasının ardından program sonlandırıldı.

AA’ Kandıra muhabirine günün anlam ve önemine yönelik açıklamalar yapan Abhaz Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Ahmet Ceylan yaşanan acıları unutturmamak adına her yıl olduğu gibi bu yılda burada toplandıklarını ifade eden açıklamasında, ‘’ Bu gün sadece Abhazlara has acı bir gün değil bütün kuzey Kafkas halklarının hepimizin en güçlü şekilde hissettiği acı bir gün. Biz kendi topraklarımızı savunurken yenildik ve sürüldük. Şu an ayakta durduğumuz yer çocuk mezarları. Mezartaşlarımızı görüyorsunuz.  Bunları biz yaptık. Bu çocuklar o annelerin denizde ölüp canlıymış gibi emzirerek saklayabildiği,  kıyıya getirebildiği çocuklar. Bunlar gibi yüzlercesini binlercesini ne yazık Karadeniz aldı. Biz 153’üncü yılında bu gün bu sürgünü anıyoruz. Bunu niye anıyoruz? 153 yıl önce yaşadığımız bu acıları bu gün Irak’ta, Suriye’de, Libya’da insanlar yaşıyor. Daha dün Akdeniz’de kıyıya vuran çocukların resimlerini görüyoruz. 153 yıl önce bizde aynı acıları yaşamıştık. Tarih tekerrür ediyor. Fakat etmesin işte biz bu acılar tekrar yaşanmasın diye anıyoruz. Bunu en çokta anlamasını istediğimiz kesim emperyal güçlerdir. Bunu yapmayın bu dünya sizin babanızın mülkü değil. Bu dünyayı istediğiniz gibi keyfinizce yönetemezsiniz. Sizin demokrasiyle falan uzaktan yakından ilginiz yok tamamen kendi çıkarlarınıza uygun emperyal bir zihniyetle gidiyorsunuz.   Abhazya olarak ve Abhaz halkı bağımsızlıktan geriye asla adım atmayacak. ‘’ dedi.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
Copyright 2019 Kandiralilar.com Tüm hakları saklıdır.
Sistem : Gazisoft