ÖZEL HABER
Giriş Tarihi : 26-10-2016 09:47   Güncelleme : 26-10-2016 09:47

Kandıralı işçiler arkadaşlarını satmadı

Yüksel Endüstri Fabrikasında sendika örgütlenmesi yaptığı gerekçesiyle işten çıkarılan işçinin arkadaşları iş yerinden ayrılmama ve iş bırakma eylemi gerçekleştirdi

Kandıralı işçiler arkadaşlarını satmadı

Kandıralı işçiler arkadaşlarını satmadı

Kandıra Raf Fabrikası olarak bilinen Yüksel Endüstri Fabrikasında sendika örgütlenmesi yaptığı gerekçesiyle işten çıkarılan işçinin arkadaşları işyerinden ayrılmama ve iş bırakma  eylemi gerçekleştirdi.

Kandıra Akbal Mahallesi’nde bulunan Yüksel Endüstri Fabrikasında çalışan Birleşik Metal-İş Sendikası Kocaeli Şubesi üyesi 68 işçi den biri işyeri yönetimi tarafından bu akşam saatlerinde işten çıkarıldı.  Arkadaşları Erkan Erdur’un işten çıkarılmasına tepki gösteren diğer işçiler mesai saati bitiminde işyerinden ayrılmayarak çalışma yerlerinde arkadaşlarının işten çıkarılmasını protesto etti. Arkadaşlarının işe geri alınmasını isteyen işçiler, Kandıra Kaymakamı İsmail Çiçek ve Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken’in fabrikaya gelmelerinin ardından işverenlerle yapılan görüşmede arkadaşlarının işten çıkarılmayacağını öğrenmeleri üzerine rahat nefes alarak evlerine döndü. Fakat sabah iş yerine gelen işçiler arkadaşları Erkan Erdur’un işe alınmaması üzerine çalışma yerlerine geçtiler. İşçilerin çalışmadıkları ve arkadaşlarının işine iadesi gerçekleşene kadar işe başlamayacakları öğrenildi. Kandıra Kaymakamı İsmail Çiçek ve Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken’in fabrika yetkilileri ile yeniden görüşmesi bekleniyor.

İşçilere destek vermek üzere işyeri kapısına gelen ve konuyla ilgili AA Muhabirine açıklama yapan Birleşik Metal-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Telat Çelik, yaptığı açıklamada, ‘’ Birleşik Metal-İş Sendikası olarak Yüksel Endüstri işyerinde örgütlendik. Yaklaşık 15 gün kadar önce yetki belgemizde bakanlıktan geldi. Tabi yetki belgesi geldikten sonra işveren buradaki işçilerin sendikalı olduğunu anladı. Ondan sonrada kanunun eksik olan dolambaçlı yollarına girerek buradaki sendikal örgütlülüğü bitirecek, işçiyi çıktığı bu yoldan geri döndürecek hamleler yapmaya başladı. İşte bu akşamda işin başındaki, işçiyi organize eden, öncülük eden, sendikalaşmasını sağlayan arkadaşımızı sudan bahanelerle çıkartmak istedi. Tabi ki bu duruma içerdeki işçi kayıtsız kalamazdı. İşçinin bu gün yapmış olduğu demokratik bir tepkidir.  Buna Kayısız kalamayız. Sonuna kadar demokratik tepkimizi, yasalardan doğan haklarımızı direnme hakkımızı kullanacağız dedi.

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
Hüseyin 3 yıl önce
Yetkili sendikayı görevini yapmaya davet ediyor yasal hakkının savunmasını istiyofum.
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
Copyright 2019 Kandiralilar.com Tüm hakları saklıdır.
Sistem : Gazisoft