Advert Advert
Advert Advert
Advert

Çerkezler 152.’inci yılında atalarını andı

Kafkas halklarının binlerce ferdinin ölümü ile sonuçlanan Çerkez sürgününün 152’inci yılı anıldı

Çerkezler 152.’inci yılında atalarını andı
Bu içerik 5955 kez okundu.
Advert

Çerkezler 152.’inci yılında atalarını andı

Çarklık Rusyası tarafından 1864 yılında sürgün edilen kuzey Kafkas halklarının binlerce ferdinin ölümü ile sonuçlanan Çerkez sürgününün 152’inci yılı münasebeti ile  Kandıra Karaağaç ve Babalı’da anma töreni düzenlendi.

Çerkez sürgünü 15.yılında Karaağaç ve Babalı’da Kafkas Dernekler Federasyonu tarafından düzenlenen anma töreni ile anıldı. Sürgün sonucu hastalık ve açlıktan hayatını kaybeden ve Babalı sahiline çıkmayı başaran binlerce Kuzey Kafkas halklarından Çerkez, Adige, Abaza, Çeçen, Oset torunları tarafından rahmetle ve acıyla yad edildi. Karaağaç Çerkez Mezarlığı’nda Kur’anı Kerim tilaveti ile başlayan anma töreni Babalı Sahilinde yakılan Nart Ateşi ve denize karanfillerin bırakılması ile sonlandırıldı.

Rusya tarafından 152 yıl önce gemilere doldurularak Türkiye kıyılarına gönderilen Çerkez ve Abhazların büyük bir bölümü açlıktan v hastalıktan hayatlarını kaybederken sağ kalanlar  Babalı sahilinden karaya çıkmayı başardı.  Burada’da hastalıktan karantinaya alınan binlerce Kuzey Kafkaslı hayatını kaybetti. Kocaeli, İstanbul, Sakarya, Düzce, Tokat, Samsun, Kayseri, Sivas, Eskişehir, Bursa, Eskişehir, Antalya, Adana’dan yola çıkan yaklaşık 20.000 Abhaz, 152. Anma töreninde  hayatını kaybeden atalarını andı.

Törende konuşma yapan ve yaşanan acıları unutmadıklarını ve unutturmayacaklarını söyleyen Abhaz Dernekleri Federasyonu Başkanı Yaşar Arslankaya, "Dünya'nın dört bir yanına dağılan halkımızın acılarını unutmadık ve unutturmayacağız. Bugün burada el ele dayanıma ruhumuzu Dünya'ya duyurabilmek için toplandık. Yaklaşık 20 bin kişi toplandı. Atalarımızın maruz kaldığı acıları paylaşıyoruz. Onların büyük bir bölümü hastalıktan ve batan gemilerde yaşamlarını yitirdiler. Bir bölümünde de bu sahile çıkmayı başararak mağaralara sığındılar. Burası bizim için çok önemli bir yer. Burada yaşamlarını yitiren atalarımızı anarak dualar ediyoruz. Her yıl da katılım sayısı artıyor." dedi.

 

 

kandıra 152. yılı çerkez sürgünü karaağaç babalı
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tır dorsesinde yangın korkuttu
Tır dorsesinde yangın korkuttu
31 Mart akşamı zafer bizimdir mesajı
31 Mart akşamı zafer bizimdir mesajı